Trwa ładowanie...
d2usc8b

MSWiA ws. wydawania pozwoleń na zbiórki publiczne (komunikat)

...
Share
d2usc8b

19.02. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce szybciej wydawać organizacjom pozarządowym pozwolenia na prowadzenie zbiórek publicznych, z których zebrane pieniądze mają być przeznaczone na pomoc poza granicami kraju. Proponowane zmiany mają wyeliminować obowiązek opiniowania wniosków przez Ministra Finansów i Ministra Spraw Zagranicznych.

Aktualne przepisy ustawy o zbiórkach publicznych uniemożliwiają wydawanie natychmiastowych zezwoleń na prowadzenie akcji zbiórkowych. Prowadzi to do sytuacji, w której czas potrzebny do rozpatrzenia wniosku i wydania pozwolenia wydłuża się nawet do kilku dni. Ostatnie tragiczne trzęsienie ziemi na Haiti pokazało jeszcze raz, jak ważna jest pomoc humanitarna, w tym szybka organizacja zbiórek publicznych.

d2usc8b

Obecnie w MSWiA trwają prace nad zmianą ustawy o zbiórkach publicznych i projektem rozporządzenia w sprawie sposobów przeprowadzania i zakresu kontroli zbiórek publicznych. Zmiany w ustawie mają doprowadzić do wyeliminowania obowiązku opiniowania przez Ministra Finansów i Ministra Spraw Zagranicznych wniosków o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, z której zebrane środki finansowe bądź dary rzeczowe mają być przeznaczone na pomoc poza granicami kraju.

Natomiast w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobów przeprowadzani i zakresu kontroli zbiórek publicznych zaproponowano uregulowanie kwestii dotyczących sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych, zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem oraz wprowadzenie formularzy: wzoru wniosku o udzielenie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz wzoru sprawozdania ze zbiórki publicznej. Rozporządzenie określi w szczególności formy prowadzenia zbiórek publicznych, miejsca ich prowadzenia, dopuszczalne koszty organizacji i prowadzenia zbiórek publicznych, sposoby sporządzania dokumentacji dotyczącej przebiegu akcji zbiórkowej, wymogi jakim powinna odpowiadać legitymacja osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz niezbędne informacje, które powinno zawierać publiczne ogłoszenie o wynikach zbiórki.

Zmiany te doprowadzą do wprowadzenia przepisów, które nie tylko usprawnią pracę organizacji pozarządowych, ale także umożliwią natychmiastową pomoc potrzebującym.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b