MSZ: debata "Ukraina - co po wyborach" (komunikat)
...
19.11. Warszawa - MSZ informuje:
O sytuacji Ukrainy po wyborach do Rady Najwyższej oraz o perspektywach rozwoju współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy rozmawiano 19 listopada 2012 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podczas wspieranej przez MSZ debaty "Ukraina - co po wyborach".
Gościem honorowym debaty była podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ponadto w debacie udział wzięli: konsul generalny Ukrainy w Lublinie Władysław Kanewskyj, przedstawiciele władz samorządowych województwa podkarpackiego, poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska oraz dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Lwowskiego, prof. Bohdan Hud.
Celem spotkania było włączenie jak najszerszego grona mieszkańców regionu w dyskusję na temat współpracy między Polską, Unią Europejską i Ukrainą. Tym samym do udziału w debacie zaproszono mieszkańców województwa podkarpackiego, zarówno narodowości polskiej, jak i ukraińskiej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała podczas spotkania, że "Ukraina przybrała pozycje oczekującą. Przekonanie, że to UE będzie przyciągać do siebie Ukrainę jest założeniem błędnym. Ukraina musi podjąć konkretne kroki w kierunku reform zmierzających do spełnienia standardów, których wymaga UE od swoich członków. Jeśli Ukrainę interesuje realna ścieżka do UE to musi podjąć realne kroki - wprowadzić oczekiwane reformy".
Rozmawiano także o perspektywach podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej, projektach w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz roli współpracy gospodarczej na poziomie regionalnym.
Debata została zrealizowana w ramach projektu pt. "Polskie doświadczenia, ukraińskie perspektywy. Wybory 2012", organizowanego przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.
Pierwszy etap przedsięwzięcia polegał na przeprowadzeniu cyklu warsztatów "Po sąsiedzku", skierowanych do młodzieży z Polski i Ukrainy. Podczas warsztatów konsultanci Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie przedstawiali polskie doświadczenia transformacji systemowej i gospodarczej oraz ukraińskie perspektywy w tym zakresie. Wnioski z warsztatów zostały zaprezentowane uczestnikom debaty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/