MSZ: dyskusja o transatlantyckim systemie bezpieczeństwa (komunikat)
...
19.11.2013 | aktual.: 19.11.2013 21:23
19.11. Warszawa - MSZ informuje:
O przyszłości NATO po 2014 i stosunkach transatlantyckich mówił podsekretarz stanu Bogusław Winid podczas panelu dyskusyjnego "Przyszłość obrony transatlantyckiej". Debatę 19 listopada w Warszawie zorganizował German Marshall Fund oraz Centrum Studiów Strategicznych. Obok wiceszefa polskiej dyplomacji prelegentem był m.in. były sekretarz obrony USA William S. Cohen.
Wiceminister Winid zwrócił uwagę, że na stosunki transatlantyckie wpływa równocześnie kilka ważnych czynników. Wśród nich wymienił zwrot polityki amerykańskiej ku Azji, kryzys ekonomiczny skutkujący znacznym obniżeniem sojuszniczych wydatków na obronność oraz planowane na koniec 2014 r. zakończenie misji ISAF w Afganistanie. - Polska jest zagorzałym zwolennikiem wzmacniania więzi transatlantyckich, a nasze 14-letnie członkostwo w NATO jest podstawą polskiej polityki bezpieczeństwa. - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Zaznaczył, że siła sojuszu nie jest dana raz na zawsze, ale wymaga pełnego zaangażowania po i wysiłku po obu stronach Atlantyku.
Prelegenci zastanawiali się jaki kształt przyjmie Sojusz Północnoatlantycki po zakończeniu trwającej od 10 lat operacji ISAF w Afganistanie. Rozważali czy NATO pozostanie filarem bezpieczeństwa transatlantyckiego, czy też jego rola na arenie międzynarodowej zostanie zminimalizowana. Wiceminister Winid zaznaczył wyraźnie, że w przewidywalnej przyszłości NATO pozostanie kluczowym elementem transatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. - Polska wierzy w silny i wiarygodny Sojusz Północnoatlantycki, sojusz gwarantujący wypełnienie swoich podstawowych zadań, ale równocześnie zdolny do przystosowania się do zmieniającej się sytuacji międzynarodowej. - powiedział. Wyraził tez nadzieję, że takie przesłanie pozostanie po przyszłorocznym szczycie NATO w Wielkiej Brytanii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/