Trwa ładowanie...
d2k4hfr

MSZ: konsultacje polsko-jordańskie nt. Syrii i Bliskiego Wschodu (komunikat)

...

d2k4hfr
d2k4hfr

03.04. Warszawa - MSZ informuje:

O sytuacji w Syrii i możliwości wykorzystania na Bliskim Wschodzie nowych mechanizmów demokratyzacyjnych, by wesprzeć tamtejsze społeczeństwa, rozmawiali podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski i sekretarz generalny MSZ Jordanii Mohamed Ali Daher Nosour w czasie spotkania 3 kwietnia w Warszawie.

Czterodniowa wizyta sekretarza generalnego MSZ Jordanii przypada na miesiąc przed 50. rocznicą utworzenia polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Ammanie. W trakcie konsultacji ministrowie rozmawiali o planach obchodów tego jubileuszu. Wiceminister Pomianowski przedstawił Regionalne Forum Gospodarcze, organizowane 12 maja br. w Ammanie przez polską ambasadę, z udziałem przedstawicieli MSZ, MON i MG, jako jedną z okazji do uczczenia rocznicy.

Ważnym tematem rozmowy była sytuacja w Syrii. - Prezydent Asad powinien ustąpić, gdyż kontynuacja kryzysu syryjskiego grozi poważną destabilizacją w całym regionie, czego przykładem są obecne napięcia w Libanie - stwierdził Mohamed Ali Daher Nosour. Podkreślił, że sytuacja mniejszości etniczno-religijnych w Syrii zasadniczo różni się od sytuacji w Iraku, Egipcie czy Tunezji oraz zaznaczył, że relacje Jordanii z Syrią są wyjątkowe (w Jordanii przebywa około 1 mln syryjskich uchodźców)
.

d2k4hfr

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji na Bliskim Wschodzie po wydarzeniach arabskiej wiosny oraz o możliwości wykorzystania nowych mechanizmów wsparcia przemian demokratyzacyjnych i budowy państwa prawa oraz współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w państwach południowego sąsiedztwa UE. Pomóc w tym ma w szczególności nowo utworzony Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy - EED), którego szefem jest wiceminister Pomianowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2k4hfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k4hfr