Trwa ładowanie...
d1542mb

MSZ: minister Sikorski na konferencji bezpieczeństwa w Monachium (komunikat)

...

Share
d1542mb

01.02. Warszawa - MSZ informuje:

Euroatlantycka wspólnota bezpieczeństwa, przyszłość UE i kryzys w strefie euro oraz aktualna sytuacja w Syrii i Mali to tematy tegorocznej 49. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dyskusja zaproszonych w dniach 1-3 lutego do Monachium ekspertów i polityków poświęcona będzie także wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE oraz cyberbezpieczeństwu.

Organizatorzy konferencji dostrzegli też rosnące znaczenie dyplomacji cyfrowej w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Po raz pierwszy zaprosili czołowych polityków do dyskusji na ten temat. W panelu "Od Talleyranda do Twittera: dyplomacja w erze cyfrowej" wystąpi minister Radosław Sikorski wraz z m.in. ministrem spraw zagranicznych Szwecji Carlem Bildtem oraz profesor Uniwersytetu Princeton i byłą szefową strategii w Departamencie Stanu USA Anne-Marie Slaughter.

d1542mb

- Dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych i Twittera uprawia się politykę, także międzynarodową. Dzięki internetowi możemy inicjować komunikacje, która w innych warunkach byłaby niemożliwa - powiedział w Monachium minister Sikorski. Podkreślił także, że konta MSZ, na których opublikowanych zostało ponad 50 tysięcy wpisów w 33 językach, mają już ponad 150 tysięcy śledzących. - Chcemy być bliżej obywateli, dzięki mediom społecznościowym obywatele mogą w każdej chwili zadać mi lub wiceministrom pytanie - dodał minister Sikorski.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od 1962 r. W tegorocznej udział biorą m.in. prezydent Afganistanu Hamid Karzai, wiceprezydent USA Joe Biden, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, wysoka przedstawiciel UE Catherine Ashton, sekretarz generalny NATO Anders Rasmussen, a także ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, Rosji, Turcji czy Wielkiej Brytanii.

W Monachium minister Radosław Sikorski spotka się także wysoką przedstawiciel UE Catherine Ashton, z prezydentem Estonii Toomasem Ilvesem oraz ministrami spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle, Macedonii Nikolą Poposkim i Kazachstanu Jerlanem Idrisowem. Minister Sikorski weźmie ponadto udział w Forum Młodych Liderów Fundacji Koerbera oraz śniadaniu z zarządem waszyngtońskiego Stowarzyszenia Atlantyckiego (ACUS).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1542mb

Podziel się opinią

Share
d1542mb
d1542mb