Trwa ładowanie...
d1ai010

MSZ: minister Sikorski w Rydze (komunikat)

...

Share
d1ai010

13.02. Warszawa - MSZ informuje:

"Mało jest krajów, z którymi Polska dzieli tyle wspólnych interesów, co z Łotwą" - mówił minister Radosław Sikorski podczas oficjalnej wizycie w Republice Łotewskiej 13 lutego. Radosław Sikorski spotkał się z premierem Valdisem Dombrovskisem oraz ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevičsem i przewodniczącą łotewskiego parlamentu (Saeimy) Solvitą Aboltiną.

Rozmowy koncentrowały się na współpracy w dziedzinie gospodarki, w tym w sektorze energetycznym oraz na polityce bezpieczeństwa. "Staramy się o połączenie gazowe państw bałtyckich z Polską i terminalem LNG w Świnoujściu - z wykorzystaniem funduszy europejskich" mówił minister Sikorski. Rozmówcy z dużym zadowoleniem odnotowali dobry klimat inwestycyjny między naszymi krajami a w szczególności szybko wzrastające obroty handlowe. Omówiono najważniejsze wyzwania związane z przyszłością regionu, zwłaszcza przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich 20 lutego br. w Gdańsku. "Patrzymy z uwagą na proces przyjęcia euro przez Łotwę w 2014 r., co Polska chce w przyszłości uczynić. Obecni członkowie strefy euro nie ułatwili nam zadania doprowadzając do kryzysu. Tym bardziej trzymamy za was kciuki" - dodał minister.

d1ai010

Ministrowie SZ odnieśli się także do rozwijającej się współpracy m.in. z zakresu gospodarki, edukacji, turystyki i kultury pomiędzy polskimi województwami a łotewskim regionem Łatgalia. Podkreślili, że i Polska, i Łotwa chcą rozwijać program Partnerstwa Wschodniego UE. Premier Dombrovskis i minister Rinkevičs podkreślali rolę Polski w patrolach powietrznych NATO nad państwami bałtyckimi.

Istotnym elementem wizyty było podpisanie dwustronnej umowy o reprezentacji wizowej. Zgodnie z tą umową każda ze stron będzie mogła wydawać w imieniu drugiej strony wizy Schengen. Umowa nie będzie mieć zastosowania do wiz wydawanych w celu podjęcia pracy lub nauki.

Podczas wizyty delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Rydze, będącym symbolem niepodległości Łotwy, a następnie odwiedziły Muzeum Okupacji Łotwy, dokumentujące historię z lat 1940 - 1991.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d1ai010

Podziel się opinią

Share
d1ai010
d1ai010