Trwa ładowanie...
dhwlsfm

MSZ: ministrowie ds. europejskich na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych (komunikat)

...
Share
dhwlsfm

11.12. Warszawa - MSZ informuje:

Przebieg czwartkowo-piątkowego spotkania szefów państw i rządów, które Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zwołał na 13 i 14 grudnia, zdominowały dyskusje Ministrów ds. Europejskich na wtorkowym spotkaniu w stolicy Belgii.

Przewodniczący polskiej delegacji Sekretarz Stanu w MSZ Piotr Serafin, wraz z innymi ministrami, omawiali tematy najbliższej Rady Europejskiej, a także kolejnej - zaplanowanej na 7-8 lutego 2013 r. - W czwartek i piątek przewidujemy w miarę spokojną Radę Europejską. Decyzji będzie kilka, ale bez znaczenia fundamentalnego. Długi okres pozostanie w dalszym ciągu nieokreślony - stwierdził Wiceminister Serafin.

dhwlsfm

Wiceminister nazwał strefę euro centrum grawitacji, które w dalszym ciągu będzie decydować o przyszłości UE - Wszystkie planowane w Unii Europejskiej instrumenty powinny być także otwarte dla państw spoza strefy. Mechanizm płatności banków może być problemem, ale bezpieczeństwo bankowe Polaków jest podstawowym czynnikiem, który będzie uzależnić polskie zdanie w tej sprawie. Kwestia upadłości banków jest wciąż przed nami i będzie dyskutowana w 2013 r. - powiedział Wiceminister Serafin.

Ministrowie wysłuchali także informacji nt. 18-miesięcznego programu prezydencji w Radzie UE. Od stycznia 2013 r. do połowy 2014 r. pracami poszczególnych rad sektorowych będzie kierować trio: Irlandia, Litwa oraz Grecja (więcej na stronie: http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/12/st17/st17426.en12.pdf).

Ministrowie zapoznali się także z informacją Komisji nt. tzw. Semestru Europejskiego, a także dyskutowali o dalszym rozszerzeniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

dhwlsfm

Podziel się opinią

Share
dhwlsfm
dhwlsfm