Trwa ładowanie...
d3kgn0n

MSZ: nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w Atenach (komunikat)

...

d3kgn0n
d3kgn0n

05.04. Warszawa - MSZ informuje:

Południowemu i wschodniemu sąsiedztwu Unii Europejskiej oraz jej współpracy z partnerami strategicznymi poświęcone było nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich w formule Gymnich, do którego doszło w piątek i sobotę w Atenach.

Spotkanie organizowane w ramach greckiej prezydencji w UE było okazją do nieformalnej dyskusji o wyzwaniach stojących przed europejską polityką zagraniczną i bezpieczeństwa, zwłaszcza w okresie kryzysu na Ukrainie i związanej z tym konieczności redefinicji unijnych stosunków z Rosją. Ważnymi tematami poruszonymi w trakcie spotkania były także sposoby rozwiązania kryzysu w Syrii oraz kwestia integracji europejskiej państw bałkańskich.

- Jesteśmy w szczególnym momencie i w związku z tym spoczywa na nas jeszcze większa odpowiedzialność za wypracowanie rozwiązań dla europejskiego sąsiedztwa - mówił grecki gospodarz spotkania, wicepremier i szef dyplomacji Evangelos Venizelos. Przewodnicząca obradom wysoka przedstawiciel UE ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton potwierdziła gotowość wsparcia dla ukraińskich reform i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 25 maja zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Wezwała także Rosję do deeskalacji i wycofania swych wojsk znad ukraińskich granic.

d3kgn0n

Reprezentujący Polskę minister Radosław Sikorski podkreślił wagę szybkiego podpisania umów stowarzyszeniowych UE z Mołdawią i Gruzją, do czego ma dojść w czerwcu, oraz spodziewanego wkrótce zniesienia wiz w podróżach do Unii dla obywateli Mołdawii posiadających paszporty biometryczne. - To dowód, że kraje podejmujące reformy i wysiłek transformacji otrzymują z tego tytułu realne korzyści - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/ mhr/

d3kgn0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kgn0n