MSZ: nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia - 10 lat PSI (komunikat)
...
28.05.2013 | aktual.: 28.05.2013 18:38
28.05. Warszawa - MSZ informuje:
Przedstawiciele 71 państw i 3 organizacji międzynarodowych: Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie spotkali się w Warszawie, aby dyskutować o problemie nierozprzestrzeniania (nieproliferacji) broni masowego rażenia (BMR). Okazją do dyskusji podczas organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Spotkania Politycznego Wysokiego Szczebla Inicjatywy Krakowskiej (Proliferation Security Initiative PSI) była 10. rocznica przyjęcia PSI. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.
Na wstępie spotkania odczytano przesłania prezydentów Polski - Bronisława Komorowskiego i Stanów Zjednoczonych Ameryki - Baracka Obamy, którzy zwrócili uwagę na fakt, że zagrożenie bronią masowego rażenia dotyczy wszystkich państw. - Żadne państwo nie jest wolne od zagrożeń związanych z bronią masowego rażenia, dlatego należy wzmóc wysiłki, by przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu - napisał prezydent Bronisław Komorowski w swoim liście.
W wystąpieniu otwierającym spotkanie wiceminister Winid podkreślił, że PSI umożliwia natychmiastową reakcję rządów w przypadku próby przemytu broni masowego rażenia lub komponentów do jej produkcji. - Współpraca w ramach PSI ma także efekt odstraszający wobec państw naruszających zobowiązania międzynarodowe w zakresie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Celem warszawskiej konferencji było potwierdzenie znaczenia PSI jako ważnego forum współpracy w zapobieganiu rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Uczestnicy spotkania ogłosili plan prac, który będzie realizowany pod szyldem PSI do końca 2018 r. Ustalono harmonogram spotkań politycznych i eksperckich oraz ćwiczeń wojskowych.
Celem PSI jest uniemożliwianie przemytu BMR oraz komponentów do jej wytwarzania. Wymaga to współpracy międzynarodowej, nie tylko na szczeblu politycznym, ale również między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Inicjatywa Krakowska umożliwia także promowanie podstawowych zasad w zakresie kontroli eksportu i nierozprzestrzeniania BMR. Jednocześnie zwiększa przygotowanie i wyszkolenie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. W inicjatywie uczestniczą obecnie 102 państwa. Polska bierze udział w pracach PSI od momentu ogłoszenia Inicjatywy w 2003 r. w Krakowie. Polskie zaangażowanie w PSI ma również swoje źródła w znaczeniu, jakie Polska od lat przywiązuje do przestrzegania i realizowania norm wynikających z międzynarodowych porozumień z zakresu kontroli zbrojeń i rozbrojenia. W lipcu 2012 r. Polska zorganizowała warsztaty regionalne dla państw Europy Środkowej i Południowej, Kaukazu i Azji Centralnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/