Trwa ładowanie...
d4l0rp0

MSZ: Norweski dziennik przeprasza za użycie wyrażenia "obóz koncentracyjny w Polsce" (komunikat)

...

Share
d4l0rp0

28.01. Warszawa - MSZ informuje:

W efekcie wielokrotnych kontaktów Ambasady RP w Norwegii, 18 stycznia w lokalnym dzienniku "Fredrikstad Blad" ukazał się dwustronicowy artykuł wyjaśniający niepoprawność użytego wcześniej przez dziennik sformułowania "obóz koncentracyjny w Polsce".

Nieprawidłowy zwrot pojawił się 5 stycznia 2013 r. w artykule "Bernsteins butikk pa torget" (dosł. "Sklep Bernsteina na placu"), opisującym historię norweskiego Żyda Abrahama Bernsteina, który zginał w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po interwencji polskiej placówki w Oslo dziennik 12 stycznia opublikował krótkie wyjaśnienie. Ambasada uznając sprostowanie za niewystarczające ponowiła interwencję żądając publikacji sprostowania, w którym zostanie podkreślone, że sformułowanie "obóz koncentracyjny w Polsce" w kontekście historii Polski po 1939 r. jest nieprawdą.

d4l0rp0

Po telefonicznych i mailowych kontaktach z redakcją, 18 stycznia dziennik "Fredrikstad Blad" opublikował artykuł pt. "Krigens geografii snart 70 ar etter" ("Wojenna geografia blisko 70 lat później"). W tekście autor przeprasza za użyte wcześnie sformułowanie "obóz koncentracyjny w Polsce" i podkreśla, że podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją nazistowskich Niemiec a obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były administrowane przez nazistów.

Autor przyznaje również, że opisując wydarzenia mające miejsce podczas II Wojny Światowej, należy wykazać się szczególną ostrożność przy doborze słów. Podkreśla, że Polacy stanowili jedną z najbardziej poszkodowanych podczas Holokaustu grup ludności. Wspominając o pomyłce amerykańskiego prezydenta i pojawianiu się krzywdzącego sformułowania w prasie zagranicznej wskazuje na skalę problemu.

W artykule wspomniane zostały również działania polskiego rządu w sprawie zmiany nazwy obozu Auschwitz-Birkenau na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na takie, które "lepiej odzwierciedla prawdę historyczną" - "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ abuj/ tpo/

d4l0rp0

Podziel się opinią

Share
d4l0rp0
d4l0rp0