MSZ: o Partnerstwie Wschodnim w Krakowie (komunikat)
...
17.05.2013 | aktual.: 17.05.2013 18:38
17.05. Warszawa - MSZ informuje:
- Dzisiejsze spotkanie dobrze obrazuje dwa główne wektory naszej polityki: to współpraca regionalna oraz współpraca z partnerami z Partnerstwa Wschodniego - powiedział minister Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i państw Partnerstwa Wschodniego w Krakowie.
- Przyjęliśmy wspólne oświadczenie na temat Partnerstwa Wschodniego, do którego przyłączyła się obecna i przyszła prezydencja w Radzie Unii Europejskiej (link do pełnego oświadczenia) - dodał minister po spotkaniu, które odbyło się 17 maja w Krakowie. W rozmowach uczestniczyli także Wysoka Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Cathrine Ashton, Komisarz ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Stefan Fule, a także przedstawiciele krajów sprawujących w tym roku prezydencję w Radzie UE - Minister ds. Europejskich Irlandii Lucinda Creighton oraz Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie odbędzie się 29 listopada.
Minister Sikorski zaznaczył, że ważnym elementem dyskusji w Sukiennicach był jesienny szczyt Partnerstwa Wschodniego. Podkreślił, że jest na nim możliwe podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE oraz parafowanie umów z UE przez Armenię, Gruzję i Moldawię. - Na dziś Ukraina jeszcze nie wypełniła warunków umowy. Apelujemy do władz w Kijowie o dalszą intensywną pracę - mówił Radosław Sikorski. Catherine Ashton zaznaczyła, że problem wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie musi zostać rozwiązany w sposób satysfakcjonujący tak, aby w sprawie umowy stowarzyszeniowej można było "pójść do przodu".
Podczas krakowskiego spotkania omawiano również możliwości wsparcia wschodnich partnerów w ich działaniach na rzecz demokratyzacji i integracji z UE. Minister Radosław Sikorski zwrócił w tym miejscu uwagę na możliwości przekazywania naszych doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej poprzez zainicjowany przez Polskę programu Visegrad 4 Eastern Partnership.
Z kolei w gronie V4 podsumowano dotychczasową aktywność polskiego przewodnictwa, wskazując na umacnianie się wizerunku Grupy w UE i na świecie. - Prezydencja polska w V4 była udana: nadaliśmy widoczność Grupie, co kolejna prezydencja węgierska będzie kontynuować - powiedział szef polskiego MSZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/