MSZ: oświadczenie Wspólnoty Demokracji ws. Mołdawii (komunikat)
...
13.03. Warszawa - MSZ informuje:
Wspólne oświadczenie dr. Tomicah Tillemanna - Starszego Doradcy Sekretarza Stanu USA, Macieja Jańczaka - Zastępcy Dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP oraz Marii Leissner - Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji.
Uznanie zakończenia przez Mołdawię projektu Democracy Partnership Challenge Task Force w trakcie XII posiedzenia Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji w Genewie, Szwajcaria.
Stany Zjednoczone i Polska mają zaszczyt uznać wraz ze Wspólnotą Demokracji zakończenie przez Mołdawię projektu Democracy Partnership Task Force prowadzonego przez Wspólnotę Demokracji. Przez dwa ostatnie lata Polska i Stany Zjednoczone współprzewodniczyły Grupie Zadaniowej ds. Mołdawii działającej na rzecz wspierania transformacji demokratycznej w tym kraju. Grupa Zadaniowa udostępniała wiedzę i zasoby zapewniane przez partnerów ze Wspólnoty Demokracji w celu realizacji kluczowych priorytetów dotyczących Mołdawii, m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości, sprawowania władzy na szczeblu lokalnym, e-rządów, reformy sektora bezpieczeństwa i polityki migracyjnej. Ukończenie projektu przez Mołdawię to ważny etap w rozwoju demokracji w Mołdawii, świadczący o jej mocnym zaangażowaniu w tworzenie elastycznych, odpowiedzialnych instytucji.
W trakcie dzisiejszej ceremonii Mołdawia, Polska i Stany Zjednoczone ogłosiły program poszerzonej współpracy pomiędzy Mołdawią a Wspólnotą Demokracji. Wspólnota z zadowoleniem oczekuje stałego uczestnictwa Mołdawii w platformie Liderzy Wspierający Nowe Demokracje (Leaders Engaged in New Democracies - LEND) oraz przystąpienia tego kraju do grupy roboczej ds. edukacji demokratycznej (Working Group on Democracy Education) działającej w ramach Wspólnoty. Ogłosiliśmy również rozpoczęcie nowych rozmów pomiędzy Mołdawią a Ambasador Marią Leissner, Sekretarzem Generalnym Wspólnoty Demokracji. Celem rozmów będzie stworzenie planu działania na rzecz przyszłego członkostwa Mołdawii w Radzie Zarządzającej Wspólnoty Demokracji.
Sukces Mołdawii wieńczy dwuletnią pracę rządów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, polegającą na wspieraniu Grupy Zadaniowej i jej starań. Polska i Stany Zjednoczone są szczególnie wdzięczne za pomoc ze strony Litwy, Rumunii, Słowacji, Węgier, Szwecji, Łotwy, Czech, Gruzji, Turcji, Włoch, Finlandii i Unii Europejskiej, a także Open Society Foundation, UNDP i Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Współpraca Mołdawii z tymi partnerami będzie służyła jako model dla całej Wspólnoty Demokracji w jej działaniach na rzecz wspierania przemian demokratycznych na całym świecie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/