Trwa ładowanie...
d27t0al
d27t0al

MSZ: Podhalańczycy wracają do Norwegii (komunikat)

...
Share
d27t0al

13.09. Warszawa - MSZ informuje:

Dzięki polskiej dyplomacji kopia historycznego munduru oficera Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, w 73 lata po bitwie o Narwik, w której brali udział polscy żołnierze, trafi na ekspozycję Muzeum Sił Zbrojnych w Norwegii. Mundur przekazał podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid 12 września w Oslo.

Replika munduru porucznika Cezarego Szaszkiewicza, jednego z pierwszych oficerów brygady odznaczonych Krzyżem Walecznych po zakończeniu kampanii wrześniowej, trafi na stałą ekspozycję poświęconą bitwie o Narwik. Przekazanie munduru było możliwe dzięki współpracy MSZ, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy z norweskim Muzeum Sił Zbrojnych.

d27t0al

- Bardzo cieszymy się, że mundur Podhalańczyka uzupełni kolekcję muzeum w Oslo, co podkreśli polsko-norweskie braterstwo broni i przypomni Norwegom o naszej wspólnej walce - powiedział wiceminister Winid.

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił także, że dzięki wcześniejszym darom strony norweskiej bliska staje się realizacja idei zainicjowanej przez ministra Radosława Sikorskiego zgromadzenia w Bydgoszczy kolekcji artylerii używanej w Wojsku Polskim w 1939 r.

Dzięki współpracy MSZ, MWL w Bydgoszczy, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu ze stroną norweską, na początku września do Bydgoszczy trafiła kolekcja armat z 1939 r., a do Poznania trzy egzemplarze zabytkowych czołgów.

Podczas uroczystego przekazania munduru wiceminister Winid, w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP byłego szefa obrony Królestwa Norwegii generała Haralda Sunde. W trakcie uroczystości w Oslo wiceszef polskiej dyplomacji wręczył także odznakę honorową Bene Merito gen. bryg. Johnowi Einar Hynaasowi oraz ppłk. Steinowi Wilhelmowi Aaslandowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d27t0al

Podziel się opinią

Share
d27t0al
d27t0al