MSZ: Polski Instytut Dyplomacji od dzisiaj w nowej siedzibie (komunikat)
...
16.09. Warszawa - MSZ informuje:
- Oczekuję, że Polski Instytut Dyplomacji stworzy światowej klasy system szkolenia służby zagranicznej - powiedział Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby PID w Pałacu Młodziejowskiego w Warszawie.
W uroczystości otwarcia wzięli udział również m.in.: Patrick Child, dyrektor ds. administracyjnych i finansowych Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, byli ministrowie spraw zagranicznych: Adam Daniel Rotfeld i Andrzej Olechowski oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta i organizacji pozarządowych.
- Członkostwo Polski w UE wzmacnia siłę naszego głosu, ale niesie także za sobą nowe wyzwania i obowiązki - obowiązki dbania o pozycję międzynarodową. Polską specjalnością jest transformacja demokratyczna i sprawne używanie "miękkiej siły". Dzisiaj dyplomata potrzebuje także takich umiejętności i tu widzę rolę Instytutu - podkreślił w swoim wystąpieniu minister.
Polski Instytut Dyplomacji działa od października ubiegłego roku. Od rozpoczęcia działalności przeprowadzono w nim szkolenia już dla ponad tysiąca osób. - Dostęp do nowoczesnych technologii stwarza w dziedzinie szkolenia i współpracy z partnerami zagranicznymi niezwykłe możliwości, z których korzystamyŹ - powiedziała podczas uroczystości otwarcia kierownik instytutu ambasador Katarzyna Skórzyńska.
Instytut zajmuje się kształceniem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych członków służby zagranicznej, zarówno dyplomatów, jak i personelu administracyjno-finansowego i pomocniczego. PID współpracuje z najlepszymi ekspertami i wykładowcami, zarówno polskimi jak i zagranicznymi. Instytut ma własne programy nauczania, które opierają się na najlepszych doświadczeniach kształcenia dyplomatów w Europie i świecie, współpracuje również z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych. Zadaniem PID jest także szkolenie młodych dyplomatów, przyjmowanych do MSZ po konkursie na aplikację dyplomatyczno-konsularną.
Patronem Polskiego Instytutu Dyplomacji jest Ignacy Jan Paderewski, znakomity pianista i kompozytor, a jednocześnie mąż stanu, wybitny działacz niepodległościowy, premier i minister spraw zagranicznych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/