Trwa ładowanie...
d3npija

MSZ: polsko-amerykańskie rozmowy o polityce bezpieczeństwa (komunikat)

...

Share
d3npija

27.05. Warszawa - MSZ informuje:

O funkcjonowaniu NATO, sojuszniczej operacji w Afganistanie oraz relacjach polsko-amerykańskich, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień polityki bezpieczeństwa, rozmawiał podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid. Wiceszef polskiej dyplomacji 23 i 24 maja odbył szereg spotkań w Waszyngtonie - w Departamencie Stanu oraz Narodowej Radzie Bezpieczeństwa.

W rozmowie z nowo mianowanym specjalnym przedstawicielem USA ds. Afganistanu i Pakistanu Jamesem Dobbinsem, wiceminister Winid poruszył kwestię sytuacji w prowincji Ghazni, przyszłorocznych wyborów prezydenckich oraz negocjacji dokumentu SOFA (Status of Forces Agreement).

W rozmowie pojawił się również temat strategii USA wobec Afganistanu po 2014 r. - Bardzo istotne jest wypracowanie dobrych porozumień określających przyszły status wojsko NATO, które po roku 2014 będą pomagały szkolić żołnierzy afgańskich - zwrócił uwagę wiceminister Winid.

d3npija

Problematyka bilateralna zdominowała spotkanie z pełniącą obowiązki asystenta sekretarz stanu ds. europejskich Marie Yovanovich.

Spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa obejmowały tematykę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Minister Bogusław Winid rozmawiał ze starszym doradcą prezydenta do spraw europejskich Karen Donfried, starszym doradcą ds. polityki obronnej Stephenem Flanaganem oraz starszym dyrektorem do spraw rosyjskich i eurazjatyckich Alice Wells.

W rozmowie z amerykańskimi partnerami wiceminister Winid podkreślał, że Polska jest jednym z niewielu europejskich członków NATO, które mimo kryzysu zwiększyły swój budżet obronny. Istotnym elementem rozmowy były również organizowane przez Polskę ćwiczenia wojskowe Steadfast Jazz 2013 oraz przygotowania do zbliżających się obchodów 10. rocznicy PSI (Inicjatywa Krakowska).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3npija
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3npija
d3npija