Trwa ładowanie...
d194jkg

MSZ: szefowie dyplomacji Polski i Czech o Ukrainie i wspólnym działaniu w Europie (komunikat)

...

d194jkg
d194jkg

26.02. Warszawa - MSZ informuje:

Polska i Czechy są partnerami, którzy mogą razem skutecznie działać w ramach Unii Europejskiej - podkreślili ministrowie spraw zagranicznych Polski i Czech, Radosław Sikorski i Lubomir Zaoralek, którzy spotkali się w środę w Warszawie. To pierwsza wizyta w Polsce szefa dyplomacji Republiki Czeskiej od czasu objęcia przez niego stanowiska w styczniu tego roku.

W trakcie spotkania ministrowie zadeklarowali dalsze wsparcie i pomoc dla Ukrainy. - Kluczowe jest utrzymanie niepodległości i integralności Ukrainy. Gotowi jesteśmy jako Grupa Wyszehradzka dzielić się z nowym rządem doświadczeniem transformacji - powiedział minister Sikorski, nawiązując do wspólnej deklaracji przyjętej w poniedziałek w Budapeszcie przez szefów dyplomacji V4. Dodał, że teraz największym wyzwaniem jest przekonanie społeczeństwa ukraińskiego do nieodzownych poświęceń w procesie reformowania kraju.

- Rozmowy z ministrem Sikorskim przekonały mnie, że między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Czeską nie ma poważnych spraw, których nie bylibyśmy w stanie rozwiązać. Mamy za sobą 10 lat w Unii Europejskiej. Nasze państwa mają wspólne podejście do wielu kwestii. Chcemy, aby Europa Środkowa odgrywała jeszcze ważniejszą rolę w Unii - powiedział w Warszawie minister Zaoralek. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że z radością przyjął decyzję rządu czeskiego o przystąpieniu do paktu fiskalnego.

d194jkg

- Intensyfikujemy prace nad stworzeniem regionalnego rynku gazu, w tym łącznika gazowego pomiędzy naszymi krajami - zaznaczył minister Sikorski. W trakcie rozmów szefowie dyplomacji zgodzili się, że utworzenie regionalnego rynku gazu pozwoli poprawić bezpieczeństwo energetyczne w regionie i zapewnić niezależność dostaw tego surowca z Rosji. Minister Sikorski wspomniał też o dobrej współpracy przemysłów obronnych. Wyraził nadzieję, że niebawem uda nam się sfinalizować rozmowy nt. zakupu przez Czechy radaru MADR (mobilne radary średniego zasięgu obrony powietrznej).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d194jkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194jkg