Trwa ładowanie...
d1kxqwy

MSZ: wiceminister M. Szpunar na obchodach rocznicy MTK w Hadze (komunikat)

...

d1kxqwy

15.11. Warszawa - MSZ informuje:

Podkreślamy przywiązanie Polski do tworzenia systemu międzynarodowej sprawiedliwości - powiedział 15 listopada 2012 r. Podsekretarz Stanu w MSZ Maciej Szpunar z okazji dziesięciolecia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Minister zadeklarował jednocześnie wolę współpracy Polski z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), jako głównym podmiotem tego systemu.

Z okazji jubileuszu MTK wiceminister wziął udział w debacie generalnej 11. Sesji Zgromadzenia Państw Stron Rzymskiego Statutu w Hadze. W swoim wystąpieniu Maciej Szpunar uznał dziesięcioletnią aktywność MTK za satysfakcjonującą. Sam Trybunał natomiast - jak zaznaczył - to ważny aktor na arenie międzynarodowej. Ponadto podkreślił, że choć instytucja stale umacnia się dzięki rosnącej liczbie Państw Stron Statutu Rzymskiego (obecnie 121 państw), to jej prace nadal wymagają większej skuteczności. Efektywny i szybki przebieg śledztw oraz procesów karnych buduje prestiż, a także pozycję międzynarodową Trybunału zarówno jako elementu międzynarodowego systemu bezpieczeństwa, jak i wiarygodnego partnera Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef polskiej delegacji zaapelował do tych państw, które jeszcze tego nie uczyniły, o przystąpienie do Rzymskiego Statutu i Porozumienia o Przywilejach i Immunitetach MTK. Poinformował także, że Polska z satysfakcją przyjęła ustanowienie 17 października br. nieformalnych kontaktów między prezesem MTK a Radą Bezpieczeństwa ONZ.

d1kxqwy

Wcześniej Maciej Szpunar spotkał się w Pałacu Pokoju w Hadze z sędzią Peterem Tomką, Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, którego zaprosił do złożenia wizyty w Polsce w przyszłym roku. Wizyta będzie mieć na celu zwiększenie zainteresowania prawem międzynarodowym w Polsce oraz propagowanie działalności i orzecznictwa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1kxqwy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kxqwy