MSZ: wiceminister Winid przyjął nowych ambasadorów (komunikat)
...
11.02. Warszawa - MSZ informuje:
Podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid przyjął 11 lutego czterech nowych ambasadorów: Jordanii, Burkina Faso, Republiki Gwinei i Zambii, którzy na jego ręce złożyli kopię listów uwierzytelniających dzień przed wizytą w Pałacu Prezydenckim.
Zwracając się do ambasadora Republiki Gwinei Ibrahima Sory Sow wiceszef MSZ powiedział: - Polska i społeczność międzynarodowa docenia postępy w przywracaniu porządku konstytucyjnego w Republice Gwinei, czego wyrazem były długo oczekiwane wybory parlamentarne we wrześniu 2013 r. Rozmówcy omówili pespektywy wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską, a Republiką Gwinei. Wiceminister Winid wskazał na wagę relacji między Polską a krajami afrykańskimi, czego dowodem są wizyty wysokiego szczebla oraz aktywność Polski przy formułowaniu polityki UE wobec Afryki.
Rozmowy z ambasador Burkina Faso, Marie Odile Bonkoungou Balimy, na stałe rezydującej w Berlinie, dotyczyły sytuacji w regionie Afryki Zachodniej. Wiceminister Winid zwrócił uwagę na aktywność Burkina Faso i jej władz na rzecz stabilizacji regionalnej w Afryce. - Rola Burkina Faso w mediacjach w czasach kryzysów malijskiego i iworyjskiego była nie do przecenienia - podkreślił wiceminister. W rozmowie poruszono także kwestię możliwości wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską a Burkina Faso, również w ramach relacji UE-Afryka.
W trakcie spotkania z ambasadorem Jordanii Mazenem Al-Talem wiceminister Winid zwrócił uwagę, że jedyną przeszkodą utrudniającą znaczące zwiększenie polsko-jordańskiej współpracy jest brak ambasady jordańskiej w Polsce. Ambasador Al-Tal jest bowiem akredytowany w Republice Federalnej Niemiec. - Jordania to ważny i perspektywiczny partner dialogu politycznego i współpracy gospodarczej w regionie Bliskiego Wschodu. W ocenie Polski, Królestwo Jordanii jest państwem, którego polityka wpływa pozytywnie na sytuację na Bliskim Wschodzie - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Dodał, że istotną rolę dla stabilizacji sytuacji w regionie odgrywa, poparte przez Polskę, członkostwo Jordanii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiceminister Winid zwrócił także uwagę na zaangażowanie Ammanu w rozwiązanie kryzysu syryjskiego oraz znaczenie Jordanii dla bliskowschodniego procesu pokojowego.
Z kolei spotkanie z nową ambasador Republiki Zambii, Bwalyą Stanleyem Kasonde Chiti, dotyczyło przede wszystkim omówienia relacji dwustronnych. Wiceminister Winid i ambasador Chiti podkreślili znaczenie ubiegłorocznej wizyty premiera Donalda Tuska w Zambii. - Nasze kraje i narody łączą tradycyjnie przyjazne więzi, m.in. ze względu na wieloletnią ofiarną pracę polskich misjonarzy w Zambii. - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Dodał, że obecnie w tym kraju przebywa około stu polskich kapłanów i zakonnic. Prowadzą oni ośrodki edukacyjne, sierocińce oraz świadczą wszechstronną opiekę medyczną.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/