Trwa ładowanie...
d43icgv

MSZ: wizyta wiceminister Pełczyńskiej-Nałęcz w Kijowie (komunikat)

...

Share
d43icgv

29.08. Warszawa - MSZ informuje:

Kwestie dotyczące współpracy Polski z Ukrainą oraz relacje Ukrainy z Unią Europejską w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie były głównymi tematami konsultacji politycznych podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz 29 sierpnia w Kijowie.

- Polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne to bardzo aktywny i wielopoziomowy dialog. Nowym zadaniem powinna być poprawa jego jakości, rozwiazywanie zaległych problemów i wypracowanie nowych form współpracy - powiedziała wiceszefowa polskiego MSZ podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Wiktorem Majko oraz wiceministrami: kultury Wiktorem Balyurko, oświaty i nauki Oleksijem Dniprowem oraz rozwoju gospodarczego i handlu Anatolijem Maksyutą.

Wiceministrowie omówili problemy, na które napotykają polscy inwestorzy prowadząc działalność na rynku ukraińskim (m.in. nieterminowy zwrot podatku VAT, trudności z odprawą celną, problemy z odzyskaniem należności).

d43icgv

- Dla dalszego zwiększenia polskich inwestycji konieczne jest uregulowanie problemów, które odnotowują polskie spółki działające na Ukrainie - zwróciła uwagę wiceszefowa polskiej dyplomacji. W trakcie wizyty poruszono także tematykę dziedzictwa kulturowego. Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska liczy na konstruktywny dialog z Ukrainą w kwestii wymiany dóbr kultury.

W rozmowach padła propozycja utworzenia wspólnego funduszu wymiany młodzieży, na którym zależy zwłaszcza stronie polskiej. - Utworzenie funduszu byłoby doskonalą inwestycja w przyszłość - zaapelowała wiceszefowa polskiej dyplomacji.

Wiceministrowie przedyskutowali również finansowanie działalności mniejszości polskiej na Ukrainie oraz kwestie związane z Domem Polskim we Lwowie. W trakcie spotkania uzgodniono treść programu współpracy Polski i Ukrainy na lata 2013-2015. Dokument zostanie podpisany przez prezydentów obu państw.

Podczas wizyty w Kijowie wiceminister Pełczyńska-Nałęcz spotkała się także z przedstawicielami partii opozycyjnych - ZO Batkiwszczyna, UDAR, Partia Swoboda.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d43icgv

Podziel się opinią

Share
d43icgv
d43icgv