Trwa ładowanie...
dvekx8i
msz

MSZ ws. decyzji USA dot. tarczy antyrakietowej (komunikat)

...
Share
dvekx8i

17.09. Warszawa - MSZ informuje:

W dniu dzisiejszym amerykańska delegacja rządowa wysokiego szczebla odbyła konsultacje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby poinformować władze polskie o wynikach przeglądu programu obrony przeciwrakietowej USA. W oparciu o konkluzje raportu strona amerykańska zamierza zmodyfikować wcześniejsze plany dotyczące budowy tarczy antyrakietowej w Europie. W szczególności, oznacza to nadanie priorytetu obronie przed istniejącym zagrożeniem ze strony rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Istotnym elementem nowego podejścia Stanów Zjednoczonych jest zapewnienie obrony terytorium wszystkich europejskich członków NATO. Polska docenia fakt, że jako pierwsza została poinformowana o intencjach USA w zakresie przyszłej architektury MD w Europie. Ze zrozumieniem przyjmujemy planowane modyfikacje programu, wynikające z aktualnej oceny charakteru zagrożeń balistycznych. Doceniamy też troskę Waszyngtonu o niepodzielność bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i wiarygodność gwarancji do kolektywnej obrony.
Powinno to w rezultacie zaowocować wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski. Rząd Polski wyraża gotowość do rozmów o formie udziału naszego kraju w kolejnych etapach rozwoju europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Z zadowoleniem przyjmujemy deklarację administracji USA o gotowości do realizacji w nieodległym terminie zapisów ubiegłorocznej Deklaracji o współpracy strategicznej, w szczególności jej postanowień odnoszących się do wzmocnienia naszego potencjału obrony powietrznej. Przewidujemy też w najbliższym czasie intensywne konsultacje ze stroną amerykańską nt. dodatkowych form dwustronnej współpracy wojskowej. Planowana wkrótce wizyta szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie będzie dobrą okazją do zainicjowania w nowej formule tzw. dialogu strategicznego, zgodnie z zapisami Deklaracji z sierpnia 2008.

Powyższe zagadnienia były też tematem dzisiejszej rozmowy telefonicznej Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

dvekx8i

Podziel się opinią

Share
dvekx8i
dvekx8i