Trwa ładowanie...
d11alh4
msz

MSZ ws. likwidacji konsulatu w Malmoe (komunikat)

...

Share
d11alh4

07.12. Warszawa - MSZ informuje:

Decyzja o likwidacji w przyszłym roku konsulatu w Malmoe wynika z konieczności oszczędności środków w dyspozycji MSZ oraz racjonalizacji mapy obecności polskiej dyplomacji w świecie.

W wypadku Malmoe utrzymywanie nieruchomości i sporej liczby pracowników przy niewielkiej ilości spraw załatwianych przez konsulat jest nieracjonalne.

d11alh4

Przeciętnie w miesiącu na wszystkie zatrudnione w konsulacie osoby przypada 48 spraw niepaszportowych. Czyli na jeden etat przypada 6 spraw niepaszportowych do załatwienia w ciągu miesiąca. W dodatku większość z tych spraw można załatwiać drogą korespondencyjną.

A kolei dzięki podpisanej właśnie przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych obywatele będą mogli składać wnioski paszportowe w dowolnym konsulacie.

Sprzedaż nieruchomości konsulatu (urząd i mieszkanie) przyniesie ok. 2,15 mln zł, z kolei likwidacja etatów - ok. 1,5 mln zł oszczędności rocznie. Uzyskane ze sprzedaży środki będą przekazane m.in. na wzmocnienie personalne i modernizację placówek w innych rejonach świata.

Kompetencje konsulatu w Malmoe zostaną przejęte przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d11alh4

Podziel się opinią

Share
d11alh4
d11alh4