MSZ ws. podpisania umowy z Holandią o wzajemnej reprezentacji wizowej (komunikat)

...

10.06. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

11 czerwca br. w gmachu MSZ (Sala im. Giedroycia) o godz. 12.15 odbędzie się uroczystość podpisania Umowy między Rządem RP a Rządem Królestwa Niderlandów o wzajemnej reprezentacji wizowej. W imieniu strony polskiej umowę podpisze Sekretarz Stanu w MSZ Jan Borkowski, natomiast w imieniu holenderskiej - Ambasador Królestwa Niderlandów Marcel Kurpershoek.

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Niderlandów o wzajemnej reprezentacji wizowej będzie czwartą tego rodzaju umową wiążącą Polskę (podobne umowy zostały również zawarte z Republiką Słowenii, Republiką Estonii oraz Królestwem Szwecji). Ponadto Polska prowadzi dalsze rozmowy na temat reprezentacji wizowej ze Słowacją, Czechami, Węgrami, Szwajcarią, Niemcami, Finlandią, Francją, Belgią i Grecją.

Reprezentacja wizowa, według zasad określonych przepisami wspólnotowymi, jest stosunkowo nowym doświadczeniem dla Polski. Stanowi ona jedną z form współpracy w ramach wspólnej polityki wizowej państw członkowskich i jest obecnie powszechnie stosowana przez państwa strony układu z Schengen. Przepisy wspólnotowe, w tym art. 8 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks wizowy, obligują do ustanawiania reprezentacji w sprawach wizowych, polegających na wydawaniu wiz przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w imieniu i z upoważnienia innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Rzeczpospolita Polska i Królestwo Niderlandów będą reprezentować się wzajemnie w procesie rozpatrywania wniosków i wydawaniu wiz, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 roku ustanawiającym wspólnotowy kodeks wizowy. Reprezentacja będzie mogła być ograniczona do jednej lub kilku części procesu wydawania wiz, w szczególności do udzielania informacji wizowej, umawiania terminów osobistych wizyt w konsulacie, przeprowadzania rozmów, przyjmowania i przekazywania aplikacji wizowych wraz z dodatkową dokumentacją, zbierania danych - włączając w to dane biometryczne - i pobierania opłat.

W porozumieniach wykonawczych do Umowy, które będą zawierane w formie wymiany not dyplomatycznych, każdorazowo będą określane przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne właściwe do wykonywania postanowień Umowy, jak również niezbędne techniczne i finansowe szczegółowe zasady współpracy. Zgodnie z projektem porozumienia wykonawczego Rzeczpospolita Polska będzie reprezentować Królestwo Niderlandów w Kaliningradzie oraz Irkucku (Federacja Rosyjska), natomiast Królestwo Niderlandów będzie reprezentować RP w: Akra (Republika Ghany), Manila (Republika Filipin), Kolombo (Demokratyczna Republika Sri Lanka), Paramaribo (Republika Surinamu), Harare (Republika Zimbabwe), Quito (Republika Ekwadoru) oraz La Paz (Wielonarodowe Państwo Boliwia).

Uwaga redakcje: zainteresowanych dziennikarzy zapraszamy na jutrzejszą uroczystość. Wejście za okazaniem legitymacji prasowej, od godz. 12.00.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjaumowaholandia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)