MSZ ws. polsko-japońskiego seminarium (komunikat)

...

05.12. Warszawa - MSZ informuje:

Współpraca władz lokalnych i specjalnych stref ekonomicznych z przedsiębiorcami japońskimi była głównym tematem polsko-japońskiego seminarium "Dobre praktyki samorządów i środowisk lokalnych w pozyskiwaniu i współpracy z inwestorem japońskim".

Seminarium, które odbyło się 5 grudnia w Warszawie, zorganizowane zostało z inicjatywy założonego na początku 2000 roku Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego (PJKG) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Spotkanie miało miejsce przed planowanymi negocjacjami porozumienia o wolnym handlu UE-Japonia.

Seminarium poprowadziła prezes PJKG Henryka Bochniarz i podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski, który podkreślił, że istnieją różne źródła finansowania działalności międzynarodowej samorządów. Dysponujemy środkami na promocję Polski, na promocję regionów - mówił wiceminister.

Podkreślił też, że MSZ chce jeszcze intensywniej pomagać samorządom w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych. Wiedza o tym, jak tego inwestora do siebie przyciągnąć, jak stworzyć mu komfortowe warunki do funkcjonowania w konkretnym regionie naszego kraju, jest wiedzą, którą my jako MSZ możemy samorządowcom pomóc zdobyć - zaznaczył wiceminister.

W seminarium wziął udział również ambasador Japonii w RP Makoto Yamanaka, który podając przykłady udanego wejścia firm japońskich na rynki europejskie podkreślił znaczenie proaktywnych działań władz lokalnych ułatwiających przedsiębiorcom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Uczestnicy spotkania przedstawili oczekiwania wobec współpracy polsko-japońskiej oraz możliwości w tym zakresie. Zwrócono szczególną uwagę na klimat inwestycyjny (np. znaczenie poprawy warunków infrastrukturalnych) oraz różnice kulturowe na linii inwestor - społeczność lokalna.

Do tej pory wspólne działania MSZ i PJKG ograniczały się do szczebla rządowego. Obecnie dobre kontakty rozszerzane są o nowych partnerów ściśle związanych z władzami lokalnymi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
kościółjaponiapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)