Trwa ładowanie...
d4173h4

MSZ ws. przekazania zabytkowej tacy muzeum w Malborku (komunikat)

...

d4173h4
d4173h4

22.12. Warszawa - MSZ informuje:

Podsekretarz Stanu w MSZ Bogusław Winid oraz Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Jacek Miler 22 grudnia br. przekazali na ręce dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku Mariusza Mierzwińskiego XVII-wieczną miedzianą tacę na ofiary dla ubogich. Zabytek ten pochodzi z kościoła św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie i jest szczególnie cenny dla odtworzenia materialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Ceremonia przekazania zabytkowej tacy odbyła się w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Taca prawdopodobnie jest pierwowzorem lub pamiątkowym egzemplarzem srebrnej tacy z 1629 roku. Srebrny egzemplarz w 1945 roku został zrabowany z kościoła po zajęciu Kwidzyna przez Armię Czerwoną. Figuruje również w bazie danych dóbr kultury utraconych w czasie II wojny światowej prowadzonej przez MKiDN. Miedziana taca jest autentycznym zabytkiem pochodzącym z Katedry w Kwidzynie, wykonanym w tym samym czasie i według analogicznych wzorów, co zaginiona srebrna taca. Obiekt został kupiony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w jednym z domów aukcyjnych w Hamburgu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d4173h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4173h4