Trwa ładowanie...
d1tqnxt

MSZ ws. wystawy historycznej w Budapeszcie (komunikat)

...

Share
d1tqnxt

01.06. Warszawa - MSZ informuje:

Od 31 maja do końca września br. Muzeum Narodowe w Budapeszcie zaprezentuje wystawę historyczną "Więcej niż solidarność: 1000 lat kontaktów polsko-węgierskich", z okazji następujących po sobie prezydencji Węgier i Polski w Radzie UE. Wystawa jest jednym z oficjalnych wydarzeń kulturalnych prezydencji węgierskiej.

Inicjatorem wystawy jest Węgierski Parlament, który przez to chciał podkreślić znaczenie kontaktów polsko-węgierskich oraz następujących po sobie prezydencji Węgier i Polski.

Do głównych wątków ekspozycji należą stosunki dynastyczne w średniowieczu, wspólne wyprawy przeciwko Turkom, polskie wątki Wiosny Ludów na Węgrzech a okres II wojny światowej, podczas której Węgry przyjęły prawie 100 tys. polskich uchodźców wojskowych i cywilnych, węgierskie powstanie 1956 roku oraz przemiany polityczne 1989-90 roku.

d1tqnxt

Na wystawie zaprezentowane zostaną najcenniejsze polonica z węgierskich muzeów i archiwów, m.in. buława i szabla Jana III Sobieskiego, zbroja Zygmunta Augusta, szabla Józefa Bema, kopia Biblii Królowej Zofii (Biblii Szaroszpatackiej), rysunki Grottgera z cyklu "Polonia", fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej" Jana Styki i Pála Vágó, dokumenty polskich uchodźców z II wojny światowej, świadectwa polskiej pomocy dla Węgier w 1956 roku.

Wystawa "Więcej niż solidarność" będzie symbolicznym gestem strony węgierskiej dla polskich przyjaciół, co podkreśliła podsekretarz stanu ds. kultury w ministerstwie zasobów narodowych Judit Hammerstein, w przemówieniu podczas otwarcia dorocznego Święta Muzeów Węgierskich w Budapeszcie, którego gościem honorowym było także Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Organizację wystawy wspiera Instytut Adama Mickiewicza oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Instytut Polski w Budapeszcie. Wystawę otworzył 31 maja br. wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski oraz Gergely Prohle, sekretarz stanu węgierskiego MSZ.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1tqnxt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tqnxt
d1tqnxt