Trwa ładowanie...
d3wu59e
dyplomacja
24-04-2014 19:10

MSZ: współpraca energetyczna Polski i Danii tematem spotkania w Kopenhadze (komunikat)

...

d3wu59e
d3wu59e

24.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Jest bardzo wiele płaszczyzn i konkretnych projektów, gdzie Polska i Dania mogą rozwijać współpracę. Energetyka, wymiana handlowa i inwestycyjna to naturalne obszary, które pozwolą budować nasze dwustronne relacje - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk 24 kwietnia w czasie polsko-duńskich konsultacji w Kopenhadze.

W czasie spotkania polska delegacja przedstawiła koncepcję unii energetycznej i pogłębiania współpracy energetycznej państw członkowskich UE. - Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie i jej najbliższym sąsiedztwie jest kluczowym wyzwaniem. Stabilność dostaw surowców, efektywność energetyczna, modernizacja sektora energii Ukrainy to perspektywiczne obszary współpracy polsko-duńskiej - podkreśliła wiceminister Kacperczyk.

Rozmowy z podsekretarz stanu ds. handlu Vibeke Lauritzen oraz podsekretarzem stanu ds. Europy i Ameryki Północnej Jensem Kislingiem dotyczyły również możliwości wsparcia efektywności energetycznej na Ukrainie. Obecnie wynosi ona jedynie 54,2 proc. poziomu UE. Jak zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji, Polska wspólnie z Danią, mogłaby podzielić się z Ukrainą swoimi doświadczeniami w tym zakresie. W ciągu ostatnich 10 lat Polska dokonała ogromnego postępu i dzięki optymalizacji procesów przemysłowych, energochłonność polskiego PKB spadła prawie o 1/3.

d3wu59e

Spotkanie w Kopenhadze było też okazją do przedyskutowania roli, jaką powinna odegrać Unia Europejska w kryzysie ukraińskim. Podkreślono potrzebę silnego i długofalowego zaangażowania UE w reformy na Ukrainie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d3wu59e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wu59e