MSZ: wspomnienie min. Sikorskiego o Margaret Thatcher w "The Telegraph" (komunikat)

...

10.04. Warszawa - MSZ informuje:

"Była źródłem inspiracji dla Polaków walczących o wyzwolenie z komunizmu i dominacji Związku Radzieckiego" - tak minister Radosław Sikorski zaczyna swój tekst opublikowany na łamach "The Telegraph", w którym wspomina zmarłą 8 kwietnia premier Margaret Thatcher.

Szef polskiej dyplomacji nazywając brytyjską premier "aniołem zimnej wojny i cudem demokracji" przywołuje osobiste doświadczenia z lat osiemdziesiątych, gdy jako uchodźca zza żelaznej kurtyny zmuszony był przemycać do Polski artykuły pierwszej potrzeby i książki.

Dla ludzi zza żelaznej kurtyny Margaret Thatcher należała do antykomunistycznej "Trójcy Świętej" wraz z papieżem Janem Pawłem II i prezydentem USA Ronaldem Reaganem. "Triumwirat ten zmienił losy Zachodu, a w konsekwencji również losy tych, którzy pozostawali poza jego obrębem" - podkreśla minister Sikorski, zaznaczając, że trudno przecenić rolę, jaką premier Thatcher odegrała w zmianie zimnowojennej polityki.

Równocześnie w ocenie ministra dla Polaków inspirujące było to, że podobnie jak papież Jan Paweł II, premier Thatcher należała do polityków o głębokim poczuciu moralności. "Nasz głęboki szacunek budziła jej przenikliwość odnośnie tego, co jest słuszne, a co nie w czasie wojny" - pisze minister w artykule.

Wspominając Żelazną Damę minister podkreśla, że na Zachodzie uczyniła to, co na Wschodzie "Solidarność", która obnażyła brak legitymizacji komunistów do reprezentowania robotników. "Aktywizując na nowo Wielką Brytanię pani Thatcher jednocześnie dostarczyła niezwykle silnych argumentów przeciwko modelowi gospodarki nakazowej, zarówno w jej skrajnej, jak i miękkiej formie" - stwierdza w "The Telegraph" szef polskiej dyplomacji.

"Słusznie uważała, że ludzie będę chętnie i ciężko pracować dla swoich rodzin i kraju pod warunkiem, że owoce ich pracy w możliwie największym stopniu pozostaną ich własnością" - dodaje minister, akcentując wiarę Margaret Thatcher w sprawiedliwość i moralność wolnego społeczeństwa.

Minister Sikorski szczególną wagę przywiązuje w swoim tekście do wizyty premier Thatcher w Polsce, do której doszło w 1988 r. - uważa wręcz, że był to czynnik, który skłonił komunistów do rozpoczęcia negocjacji z opozycją. Według ministra jej spotkanie z Lechem Wałęsą wyniosło późniejszego prezydenta Polski do roli alternatywnego przywódcy wobec generała Jaruzelskiego.

Inspirację polityką Margaret Thatcher minister Sikorski dostrzega także w reformach pierwszego niekomunistycznego ministra finansów Leszka Balcerowicza, które - mimo że trudne - spowodowały przywrócenie w Polsce zasad wolnego rynku oraz najkrótszy i najpłytszy w postradzieckim świecie kryzys gospodarczy.

Szef polskiej dyplomacji dzieli się także szczególnie osobistymi wspomnieniami związanymi z Margaret Thatcher, podkreślając, że kluczowym elementem jej światopoglądu była "zdecydowana postawa w sprawach polityki zagranicznej".

Wykazała się nią podczas spotkania w 1992 r., które szczególnie zapadło w pamięci Radosława Sikorskiego, ówczesnego zastępcy ministra obrony narodowej. Do dziś na ścianie swojego gabinetu ma bowiem napisaną odręcznie przez Thatcher deklarację poparcia dla polskiej inicjatywy wycofania wojsk radzieckich z terytorium RP.

Minister wylicza także zasługi premier Thatcher dla koncepcji Unii Europejskiej. Przypomina, że podpisała Jednolity Akt Europejski i że w czasie jej rządów Wielka Brytania wystąpiła z koncepcją, stanowiącą dziś jeden z fundamentów sukcesu UE - jednolitego rynku.

"Pani Thatcher wykazywała o wiele więcej realizmu w kwestii Europy pełniąc swój urząd niż później, gdy przeszła na emeryturę" - konkluduje minister. Przypomina także o apelach Żelaznej Damy do Polaków o niewstępowanie do UE, przyznając z przyjemnością, że zignorowaliśmy tę radę.

"Europa potrzebuje przywódców z zasadami oraz thatcherowskiego przesłania o gospodarności, konkurencyjności oraz zdecydowanej postawie wobec świata zewnętrznego" - kończy swój artykuł minister Sikorski, podkreślając, że Komisja Europejska jest rzecznikiem thatcheryzmu, "forsując odpowiedzialność budżetową, rozbijanie narodowych monopoli i otwieranie rynków".

Za najważniejsze w przesłaniu i pamięci o Margaret Thatcher minister Sikorski uznaje to, że "stanowiła symbol uniwersalnych wartości: niezłomności w obliczu przeciwieństw losu, samodzielności i sukcesu osiągniętego ciężką pracą, () a my, mieszkańcy byłej Europy Wschodniej, będziemy z wdzięcznością wspominać ją jako osobę, która przyspieszyła nadejście dnia naszego wejścia do rodziny demokratycznych narodów".

Artykuł można przeczytać pod adresem http://www.telegraph.co.uk/news/politics/margaret-thatcher/9982098/Margaret-Thatcher-A-Cold-War-angel-and-a-democratic-miracle.html (język angielski)

Omówienie dostępne także na stronie http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/wspomnienie_ministra_radoslawa_sikorskiego_o_margaret_thatcher_wthetelegraph1004_2013

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
politykazgonmsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)