MSZ: wykłady wiceministra B. Winida w USA o polityce bezpieczeństwa (komunikat)

...

23.05. Warszawa - MSZ informuje:

O budowie zdolności wojskowych Polski oraz relacjach polsko-amerykańskich mówił podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid podczas wystąpienia w Ośrodku Analizy Polityki Europejskiej (Center for European Policy Analysis - CEPA) w Waszyngtonie. Z kolei interwencjom ekspedycyjnym Wojska Polskiego, modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz zaangażowaniu w budowę sojuszy poświęcony był wykład wygłoszony w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych H. Nitze (H. Nitze School of Advanced International Studies - SAIS) na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

- Polska z zaangażowaniem podchodzi do rozwoju swoich zdolności wojskowych zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Unii Europejskiej - powiedział wiceminister Winid podczas spotkania w CEPA. Podkreślił, że przejawia się to m.in. w wysokości środków finansowych na modernizację Sił Zbrojnych RP - w latach 2013-2022 Polska ma zamiar przeznaczyć na ten cel ponad 130 mld. złotych. Jako przykłady budowy zdolności wojskowych wiceszef polskiej dyplomacji wymienił: sojuszniczy projekt obrony przeciwrakietowej, pozyskanie pocisków manewrujących klasy powietrze-ziemia dla samolotów F-16 i zakup 70 śmigłowców wsparcia bojowego. - Modernizacja polskiej armii przyczyni się do pogłębienia współpracy w zakresie obronności między naszymi państwami i pozytywnie wpłynie na wzmocnienie relacji transatlantyckich - podkreślił wiceminister Winid.

Podczas wykładu na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa wiceminister Winid zwrócił uwagę, że Polska wypełnia swoje członkowskie zobowiązania nie tylko wobec NATO i UE, ale również wobec innych organizacji międzynarodowych m.in. poprzez czynne uczestnictwo w misjach szkoleniowych. - Jesteśmy partnerem, na którym można polegać - podkreślił. - Nasze zaangażowanie i umiejętność współpracy w regionie, które podkreślaliśmy przez ostatnie lata, przynoszą dzisiaj widoczne efekty - dodał. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że we współpracy regionalnej ważny dla Polski jest wymiar polityczny (zaznaczenie wspólnych interesów państw regionu Morza Bałtyckiego, Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego) i praktyczny (m.in. utrzymanie interoperacyjności sił zbrojnych).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
usadyplomacjamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)