MSZ: zabytkowy przedwojenny polski karabin wróci do kraju (komunikat)

...

18.12.2013 | aktual.: 18.12.2013 11:53

18.12. Warszawa - MSZ informuje:

Dzięki zaangażowaniu oraz działaniom polskiej dyplomacji do Polski wróci unikatowy karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek". W związku z realizacją postanowień ugody zawartej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie z Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, zabytek wróci wkrótce do kraju z amerykańskiego depozytu sądowego.

Po uzyskaniu informacji o umieszczeniu karabinu na aukcji internetowej w USA, polska dyplomacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowała się w działania zmierzające do sprowadzenia broni do Polski.

Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem broni, Muzeum Historii Polski przekazało rekompensatę finansową i we współpracy z MSZ sprowadzi broń do Polski. Karabin będzie elementem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Wyrażamy zadowolenie z zawarcia i realizacji postanowień ugody oraz dziękujemy wszystkim ekspertom, historykom, dziennikarzom oraz pracownikom polskich placówek muzealnych, którzy wspierali MSZ w tej sprawie - powiedział zaangażowany w pozyskanie broni podsekretarz stanu Bogusław Winid.

Karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek" stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Konstrukcja charakteryzowała się nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W 1939 r. po rozpoczęciu okupacji karabiny zostały zagrabione przez wojska niemieckie.

Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni. W polskich zbiorach znajdował się do tej pory jeden egzemplarz - w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjamszkomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)