MTBiGM: min. Nowak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Budowlanych (komunikat)

...

04.10. Warszawa - MTBiGM informuje:

Minister Sławomir Nowak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Budowlanych.

- Po objęciu funkcji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej spotkałem się z wybitną postacią - prof. Zygmuntem Niewiadomskim i szanowanym przez środowisko budowlane wiceministrem Januszem Żbikiem. Zdecydowaliśmy się, że wejdziemy na bardzo trudną drogę stworzenia kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Od momentu wręczenia nominacji członkom Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, po niespełna roku intensywnej pracy ekspertów i praktyków, mamy za sobą pierwszy etap - opracowanie tez do kodeksu urbanistyczno-budowlanego - mówił 4 października br. podczas Centralnych Obchodów Dnia Budowlanych Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak. Składając podczas spotkania życzenia związane z Dniem Budowlanych przedstawicielom związków pracodawców, związków zawodowych, organizacji inżynierów i techników oraz szeroko rozumianego środowiska budowlanego, minister przedstawił najważniejsze założenia opracowanego projektu tez nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Minister Sławomir Nowak podkreślił, że nowy kodeks urbanistyczno-budowlany ma zastąpić zdezintegrowane i przeregulowane prawo inwestycyjno-budowlane rozproszone obecnie w wielu ustawach. Podczas dorocznego spotkania środowisk związanych z budownictwem zaprosił do wyrażenia opinii na temat opublikowanych na stronie internetowej MTBiGM tez KKPB. Minister chciałby, aby Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego udało się jesienią 2015 r. przedstawić gotowy kodeks urbanistyczno-budowlany. Przypominając założenia zawarte w opublikowanych dziś na stronie MTBiGM tezach kodeksu urbanistyczno-budowlanego minister zwrócił uwagę na to, że celem nowego projektu jest oparcie procesu inwestycyjno-budowlanego na zasadach wolności i odpowiedzialności. Deregulacja przeregulowanego, zdezintegrowanego obecnie procesu to fundament zmian. Będą temu służyć m.in. elastyczność regulacji, domniemanie legalności działań inwestora, a także następcza, a nie prewencyjna kontrola procesu inwestycyjnego i szybka ścieżka realizacji
inwestycji strategicznych. Minister przypomniał, że 25 mld zł z nowej perspektywy budżetowej UE zostanie przeznaczone na Narodowy Program Rewitalizacji Miast i wyraził nadzieję, że nowy kodeks usprawni prowadzenie rewitalizacji oraz zachęci inwestorów do większego niż dotychczas zainteresowania prowadzeniem inwestycji w objętych ochroną konserwatorską obiektach. Dziś często inwestor odstraszany liczbą i kosztami obowiązujących procedur rezygnuje z ratowania zabytku. Minister przypomniał także, że nowe regulacje budowlane, które przeciwdziałać będą chaosowi urbanistycznemu powstają w tzw. "dwutakcie" - pierwszy krok to projekt nowelizacji prawa budowlanego - obecnie na podstawie przyjętych przez rząd założeń powstaje nowelizacja prawa budowlanego. Kolejny krok - opracowanie kodeksu jest zadaniem KKPB do końca obecnej kadencji parlamentu.


Plik do pobrania - KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY - TEZY Z UZASADNIENIEM oraz Komunikaty i materiały z posiedzeń KKPB na stronie www.transport.gov.pl Strona główna > Budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo > Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)