Musi powstać niezależna europejska agencja ratingowa

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział w piątek w Warszawie, że jesienią KE przedstawi propozycje uregulowań dotyczących działalności agencji ratingowych. Zastrzegł, że nie może na razie mówić o szczegółach, gdyż prace trwają.

Musi powstać niezależna europejska agencja ratingowa
PAP/Paweł Supernak

Komisja Europejska krytycznie zareagowała w środę na obniżenie przez agencję ratingową Moody's długoterminowego ratingu Portugalii do poziomu "śmieciowego".

Barroso, pytany o uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania agencji ratingowych, powiedział, że może potwierdzić, że takie propozycje są przygotowywane przez Komisję i zostaną opublikowane jesienią.

Europa potrzebuje partycypacji w rynku agencji ratingowych - oświadczył premier Donald Tusk. Jak dodał, nie zdziwiłby się, gdyby w przewidywalnej przyszłości "pojawiły się próby utworzenia europejskich odpowiedników dzisiaj istniejących agencji ratingowych".

Wcześniej na wspólnej z Tuskiem konferencji prasowej szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że jesienią KE przedstawi propozycje uregulowań dotyczących działalności agencji ratingowych. Zastrzegał, że nie może na razie mówić o szczegółach, gdyż prace trwają.

Tusk podkreślił, że "nikt poważny nie obraża się na posłańców tylko dlatego, że przynoszą złe wiadomości". - Nikt z nas nie szuka nowych posłańców, których zadaniem miałoby być dostarczanie wyłącznie dobrych wiadomość - deklarował.

Premier przekonywał, że ważne jest jednak, aby "wiadomości dotyczące sytuacji finansowej i gospodarczej nie tylko firm, ale i całych państw były możliwie obiektywne".
- Obiektywnych informacji nie dostarczą instytucje politycznie zależne od władz państwowych, czy unijnych. Nie słyszałem, by ktokolwiek taki pomysł zgłaszał (...). Zwiększenie konkurencji być może wymusiłoby na dzisiaj istniejących podmiotach maksymalny obiektywizm działania, maksymalny profesjonalizm - mówił Tusk.

Z kolei Barroso zastrzegł, że "Komisja Europejska nie będzie powoływała agencji ratingowej sama, ale (...) nie pojawiła się do tej pory żadna agencja ratingowa pochodząca z Europy". Zaznaczył, że niektóre podmioty europejskie zastanawiają się nad możliwością stworzenia agencji ratingowych w Europie. - Oczywiście pomogłoby to w naszej sytuacji, bo im większa konkurencja, tym lepiej - wtórował Tuskowi szef KE.

Również zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka Polska powinna wykorzystać prezydencję do powołania takiej agencji.
- Unia Europejska nie może być pozbawiona własnego, niezależnego ośrodka analitycznego, obiektywnie oceniającego sytuację gospodarczą państw członkowskich. Obecnie agencja ratingowa może "skasować" znaczący kraj europejski praktycznie z dnia na dzień i nie możemy się przed tym skutecznie bronić - powiedział Pawlak, cytowany w piątkowym komunikacie resortu gospodarki.

Zdaniem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka Polska, jako państwo przewodniczące Radzie Unii Europejskiej, ma szansę przedłożyć ten pomysł pozostałym członkom UE. - Polska powinna wykorzystać mechanizm prezydencji, by podjąć działania zmierzające do zrealizowania idei powołania Europejskiej Agencji Ratingowej. Osobiście podejmę odpowiednie kroki prowadzące do wpisania tej inicjatywy w agendę prac Unii Europejskiej w tym półroczu - zapowiedział Pawlak.

- Chodzi o stworzenie wysokiej klasy podmiotu eksperckiego, odpornego na wpływy i naciski ze strony Unii Europejskiej, państw członkowskich i firm - dodał. - Jej filarem i nienaruszalną podstawą musi być wiarygodność. Tego właśnie brakuje zewnętrznym agencjom - dodał. Według Pawlaka taka agencja mogłaby być "tarczą chroniącą przed spekulantami".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)