Trwa ładowanie...
d1nfmb3

Na GPW niewielkie wzrosty przy małych obrotach (analiza)

02.04. Warszawa (PAP) - Poniedziałek na warszawskiej giełdzie zakończył się niewielkimi zmianami głównych indeksów przy niedużych obrotach. Indeksy pozostają w rozpoczętej na...

Share
d1nfmb3

02.04. Warszawa (PAP) - Poniedziałek na warszawskiej giełdzie zakończył się niewielkimi zmianami głównych indeksów przy niedużych obrotach. Indeksy pozostają w rozpoczętej na początku lutego konsolidacji i kolejnych kilka sesji raczej nie przyniesie wybicia się z trendu bocznego - oceniają analitycy.

"Aktywność inwestorów była dzisiaj bardzo niska, co biorąc pod uwagę fakt, że była to pierwsza sesja nowego kwartału nie jest dobrym sygnałem. Popyt jest często aktywny na początku nowego okresu sprawozdawczego. Dzisiaj jednak był niewidoczny, na żadnym papierze nie było widać aktywności dużych funduszy" - powiedział PAP Sławomir Koźlarek, analityk DM BZWBK.

"Coraz większa ilość inwestorów dołącza do tych wyczekujących bardziej wyraźnego określenia się rynku. Brak jest aktywności inwestorów zagranicznych, dopiero ich powrót może być w stanie nadać bardziej zdecydowany kierunek rynkowi" - dodał.

d1nfmb3

W ocenie analityka kolejne sesje przyniosą prawdopodobnie kontynuację trendu bocznego, a WIG 20 pozostawał będzie w zakresie kanału konsolidacji 2250-2350 pkt.

"Ja jestem dosyć sceptycznie nastawiony, nie bardzo bowiem można znaleźć jakiś dobry argument przemawiający za wzrostami. Dlatego za bardziej prawdopodobną uznałbym kontynuację tej tendencji, z którą mamy do czynienia od początku lutego" - powiedział Koźlarek

"Wybicie się indeksu WIG 20 poza zakres konsolidacji oznaczałoby bardziej zdecydowany ruch w którymś kierunku. Uważam, że istnieje minimalnie większe prawdopodobieństwo, że rynek wybije się z konsolidacji w dół. W tym tygodniu jednak prawdopodobna jest kontynuacja trendu bocznego" - dodał.

WIG 20 otworzył się w poniedziałek na poziomie równym piątkowemu zamknięciu - 2.286 pkt. Początek sesji przyniosły próbę wzrostów, nie okazały się one jednak trwałe i po godzinie 10.30 WIG 20 spadł w okolice poziomu z otwarcia, gdzie też spędził kolejne godziny sesji.

d1nfmb3

Sytuacja poprawiła się nieco po godzinie 16.00, kiedy to na rynek napłynął lepszy od oczekiwań odczyt wskaźnika aktywności w przemyśle amerykańskim. Ostatecznie WIG 20 zakończył dzień wzrostem o 0,58 proc. do 2.324 punktów. Obroty na całym rynku nie przekroczyły 600 mln zł.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w marcu do 53,4 pkt z 52,4 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,0 pkt. Wcześniej nastroje na światowych rynkach porwał marcowy odczyt chińskiego wskaźnika PMI, który wzrósł do 53,1 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu od roku.

Słaby okazał się jednak wskaźnik PMI ze strefy euro. Wyniósł w marcu 2012 roku 47,7 pkt wobec 49,0 pkt na koniec lutego. Wartość wskaźnika PMI pozostaje od sierpnia poniżej 50 punktów - poziomu oznaczającego ożywienie w sektorze. Do poniżej 50 pkt spadły w marcu również wskaźniki PMI w Niemczech i we Francji.

2,4 proc. zyskał w poniedziałek KGHM. Spółka zrealizowała prawo opcji nabycia 29 proc. udziałów w spółce KGHM Ajax Mining Inc za 29,9 mln USD (równowartość 92.765.274,03 PLN) od Abacus Mining & Exploration Corporation. KGHM szacuje nakłady inwestycyjne na projekt realizowany przez KGHM Ajax na 795 mln USD (równowartość 2.466 mln PLN).

d1nfmb3

2,2 proc. podrożały akcje Modni Świecie. W trakcie sesji Mondi International poinformował o podwyższeniu ceny w wezwaniu na 34 proc. akcji Mondi Świecie do 72 zł z 69 zł za akcji.

6,7 proc. poszły w dół natomiast akcje Resbudu. Atlantis wezwał do sprzedaży 5.151 akcji Resbudu, stanowiących 0,61 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, po 20 zł za akcję. W wyniku wezwania Atlantis wraz z podmiotami zależnymi chce osiągnąć 554.400 akcji, które uprawniają do wykonywania 66 proc. głosów na WZ Resbudu - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK. (PAP)

wst/ ana/

d1nfmb3

Podziel się opinią

Share
d1nfmb3
d1nfmb3