Na lotnisku wyrobisz paszport od ręki. To musisz zrobić
Na warszawskim Lotnisku Chopina działa specjalne miejsce, gdzie można błyskawicznie wyrobić tymczasowy paszport. To udogodnienie dla podróżnych, którzy np. zgubili swój dokument lub zapomnieli go wziąć ze sobą.
Każdy paszport ma swoją datę ważności, jednak są sytuacje, w których dokument straci ważności przed upływem tej daty. Może go unieważnić utrata polskiego obywatelstwa, zgubienie, kradzież czy zmiana danych (imienia, nazwiska, płci, daty urodzenia czy numeru PESEL).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie
Czas oczekiwania na tradycyjny paszport wynosi około 30 dni. Jednak co zrobić, gdy termin wyjazdu się zbliża a paszport jest nieważny? Jak podaje "Fakt", jeśli potrzebujemy paszportu w trybie przyspieszonym możemy ubiegać się o paszport tymczasowy. Koszt takiego paszportu to 30 zł. Warto zaznaczyć, że przy odbiorze paszportu tymczasowego nie musi być obecne dziecko.
Wniosek o paszport tymczasowy można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce lub w polskim konsulacie za granicą. Czas oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego w kraju wynosi dwa dni robocze od momentu złożenia wniosku.
Paszport tymczasowy od ręki. Oto warunki
Dziennik informuje, że od 2023 r. paszport tymczasowy można wyrobić również na Lotnisku Chopina w Warszawie. Cała procedura wyrobienia paszportu trwa ok. 15 minut, a dokument można uzyskać nawet w dniu planowanego wylotu.
Dokument wydawany jest w oparciu o bilet lotniczy na okres podróży, zgodny z wymogami danego kraju. Wniosek o paszport tymczasowy w punkcie na Lotnisku Chopina można złożyć najwcześniej na 2 dni robocze przed planowanym wylotem. Punkt znajduje w strefie ogólnodostępnej C – budynek w Terminalu A.
Pasażerowie posiadający ważny bilet lotniczy mogą ubiegać się o wydanie szybkiego paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w następujących przypadkach:
- zgubienia, nie zabrania ze sobą paszportu lub dowodu osobistego;
- posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność;
- nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu.
Należy pamiętać, że niektóre państwa mogą nie wpuścić na swoje terytorium posiadacza paszportu tymczasowego. Wśród nich są m.in. Indie, Katar, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga czy Indonezja. MSWiA zaleca na swojej stronie, by przed podróżą sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w państwie docelowej podróży.