Na Mazowszu się zarabia, na Podkarpaciu długo żyje

Jak kariera i pieniądze to tylko na Mazowszu, tu zarobki są
największe. Jednak jeśli chcesz żyć dłużej - wybierz Podkarpacie.

Na Mazowszu się zarabia, na Podkarpaciu długo żyje

Jeśli myślisz o karierze i pieniądzach zamieszkają na Mazowszu. W tym regionie zarobki nadal są największe. Jednak jeśli chcesz żyć dłużej - wybierz Podkarpacie. Oto jak według najnowszego raportu GUS wygląda życie w polskich regionach.

Jak wynika z raportu GUS "Regiony Polski 2009", to na Mazowszu - czyli tak naprawdę w Warszawie - zarabia się jak nigdzie indziej w Polsce: przeciętnie 4 tysiące złotych brutto, podczas gdy średnia krajowa jest blisko o tysiąc złotych niższa. Tu jest też najmniejsze bezrobocie (niecałe 7 proc., w pozostałych częściach kraju to blisko 11 proc.).

Trzeba za to jednak słono zapłacić: przeciętny mieszkaniec Mazowsza przepracowuje rocznie 1720 godzin. To najwięcej w Polsce, w innych regionach normą jest praca w wymiarze nawet o blisko 100 godzin mniejszym.

"Cierpi na tym rodzina. Z powodu mniejszej ilości wolnego czasu rzadziej zawierane są małżeństwa i nie rodzi się tu tak dużo dzieci jak w innych regionach Polski" - wyjaśnia socjolog Andrzej Rychard. "Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z takiego typu życia i decyduje się wyjechać z Warszawy w poszukiwania spokoju" - dodaje socjolog.

Najpopularniejsze kierunki migracji z dużych miast to Mazury, woj. podlaskie i Podkarpacie. Z danych GUS wynika, że choć są to regiony raczej biedne (ich PKB to wciąż zaledwie 35-45 średniej unijnej, gdy na Mazowszu udało się osiągnąć już 85 procent wyników z krajów całej Unii Europejskiej), to właśnie tam żyje się najdłużej i najmniej osób umiera z powodu chorób cywilizacyjnych - podaje "Dziennik".

Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia nie tylko ma mniejsze szanse umrzeć z powodu nowotworów (tylko 200 osób na 10 tysięcy mieszkańców, dla porównania na Śląsku jest to aż 275 osób), ale do tego mężczyźni żyją tam średnio nieco ponad 73 lata. To najlepszy wynik w Polsce, gdzie przeciętna długość życia mężczyzny wynosi 71,3 lat. Mieszkanki Podkarpacia też są długowieczne - 81 lat w stosunku do średniej krajowej: 80 lat.

Na Podkarpaciu jest też wysoki odsetek nowych małżeństw, rodzących się dzieci i mała liczba rozwodów. Pod tym względem jednak najwyższe wyniki mają województwa pomorskie i wielkopolskie. To tam rodzi się najwięcej dzieci.

Okazuje się też, że w Łódzkim nie tylko nie zarabia się dobrze, ale do tego żyje się najkrócej i najczęściej umiera z powodu raka i chorób serca.
(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)