Trwa ładowanie...
d4de5k8
d4de5k8

"Na początek 180 dni bez wypadku" - konkurs dla górniczych pracodawców

Nadzór górniczy, którego strategia ma służyć radykalnemu ograniczeniu liczby wypadków w kopalniach, ogłosił w czwartek konkurs pod hasłem "Na początek 180 dni bez wypadku". Mogą w nim uczestniczyć zakłady wydobywające węgiel kamienny, rudy miedzi, cynku i ołowiu oraz sól kamienną.
Share
d4de5k8

"Naszym perspektywicznym celem jest zero wypadków w górnictwie. Chcemy stale poprawiać coraz lepsze od siedmiu lat wyniki w przeciwdziałaniu niebezpiecznym zdarzeniom w zakładach górniczych oraz nagradzać i promować starania służb kopalnianych" - tłumaczy prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Mirosław Koziura.

Konkurs ma promować osiągnięcia kopalń w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. Jest inny od organizowanych dotąd podobnych konkursów, jak "Bezpieczna kopalnia", "Bezpieczniejszy Oddział Wydobywczy" czy "Bezpieczny skok z BHP do górnictwa" - regulamin został przygotowany tak, by zachęcał do codziennej troski o zachowanie standardów bezpieczeństwa na każdym stanowisku, podczas wszystkich robót górniczych.

"Dlatego wprowadziliśmy półroczny okres oceny. Ponadto już samo zgłoszenie do konkursu jest zobowiązaniem podjętym przez kierownictwo zakładu, że bezpieczeństwo załogi będzie ich absolutnym priorytetem w bieżącej działalności. W tym konkursie liczyć się będzie aktywność prewencyjna, a nie tylko sam wynik w zakresie bezpieczeństwa oceniany na zamknięcie danego roku kalendarzowego" - wyjaśnił prezes WUG.

d4de5k8

Konkurs adresowano do załóg kopalń podziemnych, ponieważ właśnie tam ma miejsce najwięcej wypadków w całym przemyśle wydobywczym. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 14 maja w formie pisemnej (na katowicki adres Wyższego Urzędu Górniczego) lub pocztą elektroniczną.

Oceniane będą wyniki zgłoszonych do konkursu zakładów w ciągu 180 dni, między 15 maja a 10 listopada. Zwycięzców wyłoni kapituła konkursu na podstawie analizy stanu BHP w zakładzie górniczym (liczby wypadków i niebezpiecznych zdarzeń) oraz oceny służb kopalnianych w zakresie działań prewencyjnych. Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród liderom bezpieczeństwa odbędzie się podczas obchodów Barbórki w WUG, na początku grudnia tego roku.

Kapitułę konkursu powoła prezes WUG, a w jej składzie znajdą się przedstawiciele górniczych związków zawodowych, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im prof. W. Cybulskiego oraz urzędów górniczych nadzorujących podziemne zakłady.

d4de5k8

Podziel się opinią

Share
d4de5k8
d4de5k8