Trwa ładowanie...

Na program Maluch+ rząd przeznaczy w tym roku 151 mln zł

Minister przypomniała, że duże pieniądze na opiekę żłobkową można uzyskać z funduszy unijnych ujętych w Europejskim Funduszu Społecznym i warto z nich korzystać.

Na program Maluch+ rząd przeznaczy w tym roku 151 mln złŹródło: PAP, fot: PAP/Lech Muszyński
d44zrh4
d44zrh4

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w 2017 roku na program "Maluch+" zostanie przeznaczonych 151 mln zł. Minister uczestniczyła w piątek w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego dla setki dzieci w Gorzowie Wielkopolskim.

Żłobek przy ul. Maczka w Gorzowie Wlkp. działa od 1 marca b.r. To czwarta tego typu placówka miasta, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu "Maluch". Rafalska powiedziała, że samorząd Gorzowa znakomicie wydał pieniądze budując nowoczesny żłobek z wysokim standardem opieki.

- Potrzebujemy miejsc instytucjonalnej opieki. Żłobki samorządowe są zawsze gwarantem wysokiej jakości, zawsze są pod dobrą samorządową kontrolą. Zawsze wiemy, co tu się dzieje. Zresztą dzisiaj rodzice bardzo uważnie przyglądają się standardowi opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia - powiedziała Rafalska.

Dodała, że w Polsce opieką tego typu nadal objętych jest niewiele dzieci, bo zaledwie 9 proc. Minister zapowiedziała, że na realizację programu w tym roku zarezerwowano 151 mln zł, a środki na poszczególne moduły programu zostały podzielone.

d44zrh4

- Jest jeden dodatkowy moduł, który do tej pory nie występował - podmioty niegminne mogą aplikować i otrzymają środki na modernizację, bo do tej pory tylko otrzymywały dofinansowanie na pobyt dziecka. Tworzymy nowe miejsca w żłobkach. W 2017 roku ma ich powstać 12 tys. Dofinansowujemy też już powstałe i tu dofinansowanych będzie ponad 43 tys. nowych miejsc - powiedziała minister.

Minister mówiła, że program w tym roku będzie kontynuowany pod nazwą "Maluch+" i stale ulepszany. Przypomniała jednocześnie, że duże pieniądze na opiekę żłobkową można uzyskać z funduszy unijnych ujętych w Europejskim Funduszu Społecznym i warto z nich korzystać.

Budowa żłobka w Gorzowie Wlkp. kosztowała prawie 5,5 mln zł, a dofinansowanie z programu "Maluch" wyniosło prawie 2,4 mln zł (ok. 46 proc.). Żłobek przeznaczony jest dla stu dzieci, z podziałem na 4 grupy po 25 dzieci w każdej grupie. Placówka składała się z 83 pomieszczeń.

Do 2016 roku w Gorzowie funkcjonowały trzy żłobki miejskie (301 miejsc), sześć niepublicznych (136 miejsc) oraz dwa kluby dziecięce (30 miejsc).

d44zrh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44zrh4