Na Wall Street mocne wzrosty
Środowa sesja na Wall Street przyniosła największe jednodniowe wzrosty głównych indeksów w 2012 roku. W centrum uwagi rynków znalazło się posiedzenie rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego i nadzieje, że banki centralne mogą dalej luzować politykę pieniężną.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 286,84 pkt. (2,37 proc.) do 12.414,79 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 29,63 pkt. (2,30 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.315,13 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 66,61 pkt. (2,40 proc.) i wyniósł 2.844,72 pkt.
Były to największe dzienne wzrosty indeksów Dow i S&P 500 od 20 grudnia ub. r.
Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC pozostawi teraz stopy procentowe bez zmian.
EBC obniżył stopę procentową o 25 pkt. bazowych podczas listopadowego i grudniowego spotkania w 2011 r.
Zdaniem analityków, treść komunikatu po czerwcowym posiedzeniu wskazuje na zdecydowanie bardziej jednoznaczne złagodzenie tonu EBC. Bank wskazał na słabe bieżące wyniki gospodarki oraz na wyraźny wzrost ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego. W ocenie EBC bilans ryzyk dla inflacji pozostaje zrównoważony.
Prezes EBC Mario Draghi nie wykluczył obniżenia stóp procentowych w kolejnych miesiącach, jednocześnie jednak podtrzymał dotychczasowe stanowisko EBC większej skłonności banku centralnego do wspierania gospodarki poprzez kanał płynnościowy sektora bankowego niże obniżki stóp procentowych. Draghi zasugerował jednak jednocześnie, że EBC nie planuje w najbliższym czasie kolejnej rundy LTRO. Poinformował jednocześnie, że EBC przedłuży pełny dostęp do pożyczek, o które europejskie banki zwróciły w ramach dotychczasowego kredytowania LTRO, przynajmniej do 15 stycznia 2013 roku.
Z kolei członek amerykańskiej Rezerwy Federalnej John Williams stwierdził, że Fed powinien być gotowy do podjęcia dodatkowych działań w celu wsparcia słabnącego rynku pracy w USA.
Inwestorzy czekają teraz z niecierpliwością na zapowiedziane na czwartek wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke.
Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem spadła o 0,9 proc. w I kwartale 2012 r. - podał Departament Pracy USA w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w I kwartale spadku wydajności pracy o 0,8 proc. Jednostkowe koszty pracy wzrosły w I kwartale o 1,3 proc. Analitycy oczekiwali tu wzrostu o 2,1 proc.
W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 1 czerwca 2012 r. o 1,3 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 1,3 proc.
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2012 r. pozostał bez zmian kdk, po spadku w IV kw. 2011 o 0,3 proc. - poinformował Eurostat w drugim wyliczeniu. Wstępnie szacowano PKB w I kw. kdk na 0,0 proc. Rdr PKB w strefie euro spadł w I kw. 2012 r. o 0,1 proc., po wzroście w IV kw. 2011 r. o 0,7 proc. Tu wstępnie szacowano, że PKB pozostał bez zmian.
Ze spółek kilka procent zyskał Facebook, dla którego analitycy JMP Securities rozpoczęli wydawanie rekomendacji od zalecenia "powyżej rynkiu".
Mocno drożały akcje banków, w tym Bank of America, JPMorgan i Morgan Stanley.
Po podniesieniu rekomendacji do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków Stifel ponad 8 proc. rosły akcje Grouponu.