Na własny rachunek
Wiele osób myśli o tym, aby kiedyś zacząć pracować „na swoim”. Czy w obecnej sytuacji jest to realne? Czy prowadzenie własnego interesu jest w Polsce aż tak najeżone trudnościami?
Każdego roku w Polsce bez śladu znika ponad 100 tysięcy firm. Przedsiębiorcy zwijają interesy zniechęceni wysokimi kosztami prowadzenia biznesu albo skomplikowanymi i ciągnącymi się w nieskończoność procedurami urzędowymi. Niektórych z nich wykańcza ciągle rosnący w siłę aparat biurokratyczny, w którym każdy przedsiębiorca traktowany jest z podejrzliwością, a szary urzędnik zza biurka jeśli tylko zechce, może doprowadzić do upadku dowolną firmę. Na każdą, nawet najdrobniejszą inicjatywę, potrzebne są zezwolenia i koncesje.
Aby dzisiaj zarejestrować nową firmę, należy odwiedzić cztery urzędy i poświęcić na całą procedurę miesiąc czasu. To dwa razy dłużej niż średnia europejska. Jeżeli już przebrniemy przez ten bolesny proces, to stanie przed nami problem wysokich podatków i horrendalnie wysokich kosztów pracy.
Wiele osób myśli o tym, aby kiedyś zacząć pracować „na swoim”. Czy w obecnej sytuacji jest to realne? Może obraz, który rysujemy, jest zbyt pesymistyczny i pomimo drobnych przeszkód, prowadzenie własnego interesu nie jest w Polsce aż tak najeżone trudnościami? Chcemy poznać Wasze zdanie!