Trwa ładowanie...
d116daq
nafta polska

Nafta Polska po negocjacjach z inwestorami dla grupy chemicznej

Nafta Polska przeprowadziła pierwszą turę negocjacji z sześcioma inwestorami w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Share
d116daq

Nafta Polska w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje pierwszej grupy chemicznej, w skład której wchodzą: Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn. Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, spółki z tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej mają być sprywatyzowane do końca tego roku.

Do kolejnego etapu prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral S.A.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi do końca 2009 roku. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.

Wiceminister poinformował w piątek, że od inwestorów wpłynęły "zróżnicowane oferty cenowe". Ocenił, że wśród nich znalazły się dobre oferty, zarówno "pod względem ich przygotowania oraz spełnienia przez inwestorów wymogów formalnych". - Jeśli chodzi o wartości cenowe ofert to jestem zadowolony - podkreślił.

d116daq

Należąca do Skarbu Państwa Nafta Polska została upoważniona do zbycia 36,68 proc. kapitału zakładowego SP w spółce Ciech S.A. Spółka zaprosiła też do negocjacji oferentów chętnych na zakup łącznych udziałów SP i Nafty Polskiej w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (52,56 proc.) oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn-Koźle, ZAK SA (86,28 proc.). Wszystkie trzy przedsiębiorstwa tworzą tzw. Wielką Syntezę Chemiczną.

Dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów resort skarbu chce doprowadzić do ich konsolidacji.

d116daq

Podziel się opinią

Share
d116daq
d116daq