Trwa ładowanie...
d6b6w3r
12-10-2016 13:30

Naimski: Możliwy partner zewn. w finansowaniu interkonektora polsko-ukraińskiego

Warszawa, 12.10.2016 (ISBnews) - Gaz-System i UkrTransGaz prowadzą prace nad budową dodatkowego połączenia gazowego między Polską a Ukrainą. Obie strony biorą pod uwagę udział partnerów zewnętrznych przy finansowaniu projektu, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

d6b6w3r
d6b6w3r

"Gaz-System jest w kontakcie z przedstawicielami operatora ukraińskiego i już pracuje nad projektem interkonektora" - powiedział Naimski dziennikarzom.

"Nie jest wykluczone poszukiwanie zewnętrznych partnerów w tym przedsięwzięciu. Rozmawiamy, Ukraina też, z instytucjami finansującymi na temat ich udziału. Nie wykluczamy żadnej opcji" - dodał.

Wskazał, że trudno mówić o terminach, ale horyzont, który można uważać za realny to koniec 2019 r. lub 2020 r. Podkreślił, że kluczowe jest ukończenie prac nad rozbudową polskiego systemu gazociągów przesyłowych, a "cała trasa" na Ukrainę będzie gotowa pod koniec 2019 r.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych obecni podczas konferencji "Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej" wskazali, że udział pośredniego finansowania z USA jest możliwy.

d6b6w3r

"Czy moglibyśmy potencjalnie rozważyć finansowanie studium wykonalności, gwarancje kredytowe i ubezpieczeniowe? Tak moglibyśmy" - powiedziała Robin Dunnigan, deputy assistant secretary w Biurze Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu USA.

Podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie angażują się bezpośrednio w budowę infrastruktury.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień poinformował, że Gaz-System i Ukrtransgaz są w fazie projektowania odcinków, za które są odpowiednio odpowiedzialne.

"Jednocześnie rozmawiamy z nimi na temat procedury open season. Jeżeli warunki się spełnią, to będziemy realizować połączenie" - powiedział.

W październiku 2015 r. Gaz-System i ukraiński operator systemu przesyłowego PJSC Ukrtransgaz zakończyli prace nad studium wykonalności dla połączenia integrującego systemy przesyłowe Polski i Ukrainy.

(ISBnews)

d6b6w3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6b6w3r