Trwa ładowanie...
d2z948f
d2z948f

Najdroższa Wielkanoc w historii

Wielkanoc spustoszy nasze portfele, zapowiada "Polska". Szykują się najdroższe święta na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Share
d2z948f

Wszystko za sprawą ogromnego wzrostu cen żywności. Ceny niektórych artykułów od ubiegłorocznej Wielkanocy skoczyły ponad 20 procent.

|

Polecamy: » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej » Materiały filmowe z TV Biznes » Audycje Radia PiN |
| --- |
|

Polecamy: » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej » Materiały filmowe z TV Biznes » Audycje Radia PiN |

d2z948f

Przeciętna polska rodzina na przygotowanie wielkanocnego śniadania (oraz innych świątecznych posiłków) wyda 10-15 procent więcej niż przed rokiem.

Jak informuje GUS, w ciągu ostatnich 12 miesięcy żywność zdrożała o 7,3 procent Znacznie więcej od innych towarów. W tym samym czasie inflacja wyniosła "tylko" 4,2 procent. Według GUS, w porównaniu do ubiegłorocznej Wielkanocy najbardziej zdrożały jaja, schab, biała kiełbasa, chleb, masło i majonez.

Najwięcej na święta wydadzą mieszkańcy mniejszych miejscowości. W dużych miastach, gdzie jest większa konkurencja, ceny są nieco niższe.

Ekonomiści nie mają dla nas zbyt dobrych wieści: po świętach żywność nadal będzie drożeć. Dotyczy to zwłaszcza mięsa. Jego ceny wzrosną do końca roku o 10 procent z powodu drogich pasz. Rośliny oleiste, a więc i ich przetwory, zdrożeją nawet o 15 procent. Wpływa na to coraz większe zainteresowanie biopaliwami.

Specjaliści prognozują za to spadek cen nabiału, co wiąże się z większymi kwotami mlecznymi. Jeśli dopisze pogoda i nie będzie już mrozu, stanieją także owoce i warzywa. To jednak koniec dobrych wieści, bo w najbliższym czasie znacznie wzrosną ceny prądu i gazu.

d2z948f

Podziel się opinią

Share
d2z948f
d2z948f