Najdroższa złota moneta na wystawie w Polsce
Skarb narodowy Stanów Zjednoczonych - Double Eagle, złota dwudziestodolarówka z 1933 roku, warta dziś blisko 8 milionów dolarów, wyrusza w swoje pierwsze tournée po Europie. Już 16-17 marca monetę, na której widok kolekcjonerzy wstrzymują oddech, a historycy nazywają legendą amerykańskiej waluty, będzie można podziwiać w Polsce w oddziale Muzeum narodowego, w warszawskiej Królikarni.
Moneta Double Eagle przez dwa kolejne miesiące będzie wystawiana w muzeach siedmiu europejskich stolic. Organizatorem tournée jest Samlerhuset Group BV, której częścią jest Skarbnica Narodowa, oraz Smithsonian’s National Museum of American History (Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej).
Na świecie pozostało już tylko 13 sztuk monet Double Eagle. To niezwykle mało, zwłaszcza że jeszcze w 1933 roku wybito ich prawie pół miliona. Co się stało z pozostałymi? Zostały zniszczone, a konkretnie przetopione jeszcze przed wprowadzeniem do powszechnego obiegu. Następnie w formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox. Miały wspomóc Stany Zjednoczone w podźwignięciu się z Wielkiego Kryzysu. Prezydent Franklin Roosevelt, ratując kraj przed groźbą niewypłacalności, wydał dekret zabraniający obywatelom gromadzenia złota i nakazujący wymianę go na walutę papierowa.
Ówczesna wartość zarekwirowanego złota wynosiła ponad 50 mln dolarów. Całość umieszczono w skarbcu Fort Knox. Jak się później okazało, niektóre z monet Double Eagle z 1933 roku ktoś wyniósł z mennicy. Przez 70 lat tajne służby Stanów Zjednoczonych poszukiwały zaginionych monet. Jedna z nich była wyjątkowo nieuchwytna. Przez dziesięciolecia przechodziła ona przez ręce największych kolekcjonerów świata. To właśnie za sprawą swoich zagmatwanych losów stała się najdroższą i najbardziej pożądaną złotą monetą w historii świata.
-Na awersie monety umieszczono personifikację rzymskiej bogini wolności Libertas. Przedstawiono ją jako kobietę trzymającą w lewej ręce gałązkę oliwną, symbolizującą zwycięstwo, a w prawej pochodnię. Rewers monety zdobił orzeł w locie, na tle wschodzącego słońca. Monety miały nominał 20 dolarów, stąd nazwa double – podwójny, bowiem tradycyjne 10-dolarówki nazywano orłem - eagle” - mówi Adam Zieliński ze Skarbnicy Narodowej.
Dziś zaledwie jeden egzemplarz tej monety jest w posiadaniu prywatnego kolekcjonera. Reszta znanych egzemplarzy należy do rządu USA. Tamtejsze tajne służby Secret Service skrupulatnie sprawdzają wszelkie doniesienia o pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle. Gdy uda się jakąś monetę odnaleźć, to od razu jej właścicielem stają się Stany Zjednoczone.
Moneta, która trafi na wystawę do Polski, to jeden z dwóch egzemplarzy przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.
- To pierwsza oficjalna wystawa Double Eagle w Europie. Ta moneta to jeden z najbardziej fascynujących elementów w historii amerykańskiej numizmatyki. Dlatego jest nam niezmiernie miło gościć ją w Warszawie. Dzięki prezentowanej kolekcji zwiedzający będą mieli unikalną okazję zapoznać się z bogatą historią amerykańskiej waluty i na własne oczy zobaczyć ten piękny i drogocenny okaz – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, organizatora wystawy.