Najłatwiejszy biznes w Singapurze i Szwajcarii

Po raz pierwszy od wielu lat Polska awansowała w rankingach konkurencyjności gospodarek. Opublikowały je Bank Światowy i Światowe Forum Ekonomiczne.

Najłatwiejszy biznes w Singapurze i Szwajcarii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Ra­port "Doing Business 2010" przygotowany przez Bank Światowy oraz "Raport o Konkurencyjności na świecie" opublikowany przez światowe Forum Ekonomiczne w Davos to wskaźniki dla potencjalnych inwestorów szukających miejsca do ulokowania swoich pieniędzy. W przypadku raportu BŚ często się zdarza, że władze krajów, które spadły w rankingu, wywierają naciski na autorów i domagają się lepszych ocen. Tradycyjnie już w "Doing Business" awansują kraje, które dopiero zaczynają reformy, bo wtedy postęp jest najszybszy.

Singapur nadal na czele

I chociaż czołówka krajów najbardziej przyjaznych biznesowi nie zmienia się od lat i czwarty rok liderem wciąż jest Singapur, to najwięcej dobrego dla biznesu w tym roku zrobiła Rwanda, która awansowała z pozycji 143. na 67. Zreformowała sześć z dziesięciu dziedzin prowadzenia biznesu, badanych przez Bank Światowy.
_ Polski rząd zdołał poprawić regulacje w 4 z 10 kryteriów "Doing Business" _ - powiedział "Parkietowi" odpowiedzialny za przygotowanie raportu Neil Gregory. Jego zdaniem, zmiany w prawie upadłościowym spowodowały, że łatwiej jest dzisiaj dokonać reorganizacji firm, które znalazły się w finansowych kłopotach, i można to zrobić zanim dojdzie do bankructwa.

Łatwiej jest założyć firmę, ponieważ minimalny wymagany kapitał został obniżony z 50 do 5 tys. złotych, zaś przy rejestracji składa się jednocześnie wszystkie wymagane dokumenty do urzędu skarbowego, ubezpieczeń społecznych i biura statystycznego. Obniżone zostały składki na ubezpieczenie społeczne, a przepisy dotyczące VAT uproszczono. Łatwiejszy jest także dostęp do kredytu.
_ To nie wszystko, bo polskie władze zdecydowały się na inne inicjatywy dotyczące ułatwienia zakładania firm, wprowadzenia e-government oraz systemu płacenia podatków _- podkreśla autor "Doing Business".

Mogłoby być lepiej

Oczywiście mogłoby być lepiej.
_ W niektórych dziedzinach Polska pozostaje w tyle. Kiedy porównamy zmiany w polskim prawie gospodarczym z 183 innymi krajami rankingu, to polskie wyniki w siedmiu wskaźnikach znajdują się w pierwszej 50. listy. To niezły wynik, ale nadal jest wiele do poprawy. Chodzi mi zwłaszcza o uzyskiwanie zezwoleń budowlanych (164. miejsce) płacenie podatków (151.) i rozpoczynanie działalności biznesowej (117.) _- podkreśla Gregory. W tegorocznym wydaniu "DB" Polska znalazła się na 72. miejscu na 183 kraje, o cztery oczka wyżej niż rok temu.

Sensacyjna Szwajcaria

Do sensacyjnego przetasowania doszło w tym roku w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego. Okazało się, że najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie nie są już Stany Zjednoczone, ale Szwajcaria. W czołówce listy utrzymały się Singapur, Szwecja i Dania.Cieszy wynik Polski, która przesunęła się do przodu aż o dziesięć miejsc, z 56. na 46. pozycję. Reszta krajów naszego regionu odnotowała spadek - Czechy o jedną lokatę - z 31. na 33. miejsce, Estonia o dwie, na 35. pozycję.

Za Polską jest Słowacja (47.), mimo wielkiego wysiłku włożonego we wprowadzenie euro. Za Polską pozostały również dwa kraje Europy Zachodniej - Włochy i Malta, oraz gospodarcze giganty hołubione przez inwestorów z całego świata: Indie, Brazylia i Rosja. Ta ostatnia spadła w rankingu o 12 miejsc i uplasowała się dopiero na 63. pozycji.

Aleksandra Fandrejewska, Danuta Walewska
Parkiet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)