Trwa ładowanie...
firma
24-08-2010 12:15

Najlepiej zarabia się w średnich firmach

Takie wnioski płyną z raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland, która postanowiła sprawdzić, jak się żyje handlowcom i specjalistom ds. marketingu po kryzysowym dla obu branż 2009 roku.

Najlepiej zarabia się w średnich firmachŹródło: Jupiterimages
d4k5t3b
d4k5t3b
Najlepiej zarabia się w średnich firmach, zwłaszcza na Mazowszu. Duże korporacje dają natomiast prestiż. Takie wnioski płyną z raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland, która postanowiła sprawdzić, jak się żyje handlowcom i specjalistom ds. marketingu po kryzysowym dla obu branż 2009 roku.

Redukcje etatów i łączenie funkcji

Zeszły rok przyniósł sporo zwolnień – przede wszystkim w logistyce, która najbardziej odczuła skutki spowolnienia gospodarczego, a także marketingu i PR (media, wydawnictwa) W logistyce najwięcej zwolnień dotyczyło stanowisk kierowniczych. Obecnie zauważalny jest trend ponownego zatrudniania managerów logistyki, którzy mają przyczynić się do optymalizacji kosztów. W marketingu natomiast wiele firm zdecydowało się na spłaszczenie struktur. Zredukowano etaty managerów i ich funkcje, obowiązki zostały przesunięte do działów marketingu regionalnego. Ożywienie widać natomiast w sektorze nowoczesnych mediów – wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów e-marketingu.

Oczekiwania płacowe w dół

W 2009 roku również w działach sprzedaży wiele wakatów zostało zamrożonych. Firmy bardzo ostrożnie podchodziły do rozwoju działów sprzedaży. Wśród przedstawicieli handlowych nie zaobserwowano znacznego spadku wynagrodzeń, jedynie osiągane bonusy zależne od wyników były niższe. W przypadku stanowisk handlowych w branży budowlanej istotne zmiany zanotowano w przypadku stanowisk niskiego i średniego szczebla. Kandydaci znacząco zmniejszyli swoje oczekiwania finansowe w stosunku do wynagrodzenia podstawowego. Odnosili się do wynagrodzenia z roku 2006 i początku 2007, tj. sprzed boomu budowlanego. Większych zmian nie zanotowano wśród pracowników piastujących stanowiska dyrektorów działów handlowych.

Rekrutacje znów ruszyły

W 2010 roku obserwujemy wzrost liczby rekrutacji do działów sprzedaży. Kandydaci większą wagę przywiązują do pensji podstawowej, mając świadomość, że rynek nie jest już tak chłonny i premie od sprzedaży nie są tak pewne jak w latach 2007-2008.

d4k5t3b

Analizując wymaganie pracodawców, znajomość języka angielskiego jest obowiązkowa zarówno w marketingu, jak również w sprzedaży. Ponadto na stanowiskach sprzedażowych ceniona jest również znajomość innych języków obcych – wcześniej umiejętność ta była atutem, powoli jednak staje się standardem i jednym z wymogów stawianych wobec kandydatów.

Renoma zamiast podwyżki płac

Według Hays Poland, nadal najwyższe stawki oferują pracodawcy w województwie mazowieckim. Co ciekawe, niezbyt dobrze płacą duże korporacje. No ale w zamian dają większe możliwości rozwoju i prestiż miejsca pracy (znana firma w CV to też korzyść).

Mirosław Sikorski

d4k5t3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k5t3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj