Trwa ładowanie...
Tax Care
firma

Najlepsza forma opodatkowania: sposób rozliczeń z fiskusem można zmienić tylko w styczniu

Tylko raz w roku, w styczniu, przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na korzystniejszą niż dotychczas. Wybór nie jest łatwy, bo prowadzący działalność mają do wyboru aż cztery formy rozliczeń z fiskusem. Tax Care rozpoczyna nowy cykl, który pomoże im wybrać optymalny sposób.

Share
Najlepsza forma opodatkowania: sposób rozliczeń z fiskusem można zmienić tylko w styczniu
Źródło: Jupiterimages
d2hq5ol

W styczniu każdego roku przedsiębiorcy mają jedyną szansę na zmianę formy opodatkowania. Przepisy przewidują, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą to zrobić do 20 stycznia każdego roku podatkowego. W 2013 r. termin ten wydłuża się jednak do 21 stycznia, ponieważ dwudziesty przypada w niedzielę. Do tego czasu o zmianie formy opodatkowania mogą zdecydować nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i uzyskujące przychód z tytułu najmu prywatnego.

Cztery sposoby dla przedsiębiorców

(fot. TAX CARE)
Źródło: (fot. TAX CARE)

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w przeciwieństwie do zwykłych podatników, zarabiających na przykład tylko na etacie, mają aż cztery sposoby na płacenie podatków: skalę podatkową (rozliczenie według stawek 18 proc. i 32 proc.), 19-proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Z kolei osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i osiągające przychody z najmu prywatnego mogą rozliczać się z fiskusem na dwa sposoby: za pomocą skali podatkowej i zryczałtowanej, 8-5 proc. stawki podatku. Każda ze wspomnianych form rozliczeń z fiskusem ma swoje plusy i minusy, dlatego każdy z podatników powinien uważnie przeanalizować, która z nich będzie dla nich najbardziej opłacalna. Tax Care, w ramach tradycyjnego już styczniowego cyklu „Najlepsza forma opodatkowania”, pomoże w tym wyborze, omawiając szczegółowo każdą z tych form opodatkowania. Wskażemy także pozapodatkowe konsekwencje wyboru sposobu rozliczeń z fiskusem, ma on bowiem różny wpływ na zdolność kredytową
przedsiębiorcy, a zatem może zaważyć na dostępnej kwocie kredytu (zarówno pożyczek na cele prywatne, np. mieszkaniowych, jak i związanych z działalnością gospodarczą).

d2hq5ol

Osoby, które kontynuują działalność gospodarczą i chcą zmienić dotychczasową formę opodatkowania, muszą poinformować o tym fiskusa pisemnie – nie ma co prawda oficjalnego formularza, ale urzędy skarbowe mają zazwyczaj przygotowany w tym celu specjalny druk. Wyjątkiem jest przedsiębiorca, który chce wybrać kartę podatkową. W takim wypadku musi złożyć w urzędzie skarbowym PIT-16. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie zamierza zmieniać dotychczasowej formy opodatkowania, nie musi informować o tym fiskusa.

Pisemną informację można złożyć osobiście lub wysłać ją pocztą. W tym drugim wypadku należy poprosić o potwierdzenie nadania, szczególnie w sytuacji, gdy przesyłkę zamierzamy przesłać w ostatnim dniu wyznaczonego terminu, czyli w tym roku 21 stycznia.

Nowi przedsiębiorcy na skali nie informują fiskusa

W odmiennej sytuacji będą przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Jeśli decydują się na opodatkowanie według skali podatkowej, nie muszą informować o tym fiskusa. Mają jednak taki obowiązek, jeśli chcą rozliczać się z fiskusem w inny sposób – w takiej sytuacji zaznaczają odpowiednią wybraną formę opodatkowania na formularzu CEIDG-1, składanym w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Agata Szymborska-Sutton,

Tax Care

d2hq5ol

Podziel się opinią

Share
d2hq5ol
d2hq5ol