Trwa ładowanie...

Najniższa inflacja po 1989r. bez wpływu na decyzje RPP

Rekordowo niska inflacja w Polsce. Spekulacje na temat luzowania polityki pieniężej już się zakończyły. Spokojny handel na polskim rynku długu, 10-latki w okolicach poziomu 3,90%. Słabe dane o sprzedaży detalicznej w USA. Rynki w oczekiwaniu na środowe wystąpienie Bena Bernanke.

Najniższa inflacja po 1989r. bez wpływu na decyzje RPPŹródło: internetowykantor.pl
demymqx
demymqx

Bez wątpienia wydarzeniem wczorajszego dnia dla inwestorów zainteresowanych polską gospodarką a co za tym idzie polską walutą była publikacja przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za czerwiec. Spadek inflacji w czerwcu okazał się głębszy od prognoz, i wyniósł 0,2% z 0,5% miesiąc wcześniej.

Niższa inflacja to zasługa przede wszystkim cen żywności, których wzrost okazał się mniejszy od prognozowanego. Najbliższe miesiące powinny przynieść stabilizację wskaźnika inflacji na aktualnych niskich poziomach, kolejne będą stały pod znakiem powolnego wzrostu. Na koniec roku inflacja powinna wzrosnąć do około 1%.

Malejąca inflacja oddala się od zakładanego przez Narodowy Bank Polski celu inflacyjnego, który wynosi 2,5% z możliwym odchyleniem +/- 1%. Rynek nie przejął się wczorajszymi danymi, nie ma już spekulacji co do tematu wznowienia luzowania polityki pieniężnej. Rada na ostatnim posiedzeniu jasno zadeklarowała, że cykl obniżek został już zakończony.

Na szerokim rynku informacją wczorajszego dnia była gorsza od prognoz sprzedaż detaliczna w USA. W ujęciu miesięcznym wzrosła ona o 0,4% wobec prognoz na poziomie 0,8%. Opublikowany został także indeks NY Empire State, wyniósł on 9,46 pkt., i był lepszy od oczekiwań na poziomie 5,00 pkt. Lepszy odczyt nie zamazał negatywnego wydźwięku danych, skutkiem czego był wzrost na parze EUR/USD do poziomu 1,3050. Do środowego wystąpienia prezesa Fed nie powinno jednak być znaczących ruchów.

demymqx

Dzisiaj na rodzimym rynku poznamy wskaźnik inflacji bez cen żywności i energii, który miał wzrosnąć w czerwcu o 1% r/r, a także dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w czerwcu. Konsensus zakłada wzrost wynagrodzeń o 2,2% r/r, i spadek zatrudnienia o 0,9% r/r. Oprócz danych z polskiej gospodarki poznamy wartość indeksu ZEW z Niemiec (prognoza 39,6), a także szereg danych zza oceanu w tym inflację konsumencką, produkcję przemysłową oraz publikacje dotyczące amerykańskiego rynku nieruchomości.

Komentarze do wykresów:

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 05.05.2013 do 16.07.2013

demymqx

Kurs EUR/PLN znajduje się nadal w kanale wzrostowym o dość łagodnym nachyleniu. Obecnie dolne ograniczenie kanału znajduje się na poziomie 4,2810, gdzie przebiega średniookresowa linia wsparcia, która powinna być testowana w najbliższym godzinach, górna linia oporu dla tej pary znajduje się w okolicach 4,3375, gdzie wyrysowaliśmy testowaną ostatnio linię łączącą maksima ostatnich tygodni.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 05.05.2013 do 16.07.2013

demymqx

Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki. Kurs CHF/PLN przebił linię wsparcia będącą dolnym ograniczeniem trójkąta spadkowego, na poziomie 3,4720. Obecnie testujemy wsparcie na 3,4575 czyli 61,6% zniesienie Fibonacciego, kolejnym wsparciem będzie 3,4300 czyli 50% zniesienie Fibonacciego. Opór stanowić będzie przebita linia wsparcia na poziomie 3,4790.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 08.05.2013 do 16.07.2013

demymqx

Kurs USD/PLN od kilku dni porusza się dość dynamicznie w dół, obecnie testuje wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fibonacciego na poziomie 3,2800. W przypadku przebicia tego poziomu kolejne wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima ostatnich dni w okolicach 3,2550, a dalej 3,2490 czyli 50% zniesienie Fibonacciego.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.04.2013 do 16.07.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie tuż powyżej dolnego ograniczenia trójkąta spadkowego. Najbliższe wsparcie to testowane właśnie 50% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,9500, kolejnym będzie dolne ograniczenie trójkąta spadkowego w okolicach 4,9450. W przypadku ruchu w górę oporem będzie 4,9900 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

demymqx

Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

demymqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
demymqx