Najnowsza projekcja wspiera scenariusz ograniczania inflacji w średnim okresie - RPP
09.11. Warszawa (PAP) - Najnowsza projekcja inflacyjna wspiera scenariusz ograniczenia inflacji w średnim okresie za sprawą niższej dynamiki PKB w warunkach zacieśnienia fiskalnego...
09.11.2011 | aktual.: 09.11.2011 16:23
09.11. Warszawa (PAP) - Najnowsza projekcja inflacyjna wspiera scenariusz ograniczenia inflacji w średnim okresie za sprawą niższej dynamiki PKB w warunkach zacieśnienia fiskalnego oraz wcześniejszych podwyżek stóp - napisała RPP w komunikacie po posiedzeniu Rady.
"W ocenie Rady, w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez nieco niższą dynamikę krajowego wzrostu gospodarczego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych NBP oraz oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie. Taką ocenę wspiera też listopadowa projekcji inflacji i PKB" - napisano w komunikacie.
CZYNNIKIEM RYZYKA KURS PLN
"Czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen pozostaje wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - dodano.
RPP MOŻE PODWYŻSZAĆ STOPY
RPP podtrzymała swoje stanowisko, iż nie wyklucza dostosowania poziomu stóp procentowych, jeśli pogorszą się perspektywy inflacji oraz podtrzymuje ocenę, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie, chociaż czynnikiem ryzyka jest kurs złotego.
"W ocenie Rady, dokonane w I połowie br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - napisano w komunikacie.
INFLACJA POWINNA WYGASAĆ
Rada ocenia, że wygasanie wpływu podwyżek VAT dokonanych na początku roku oraz wzrostów cen energii z początku roku będzie miało impuls antyinflacyjny na początku przyszłego roku.
"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych oraz występującym w ostatnich miesiącach osłabieniem kursu złotego" - napisano.
"Wygasanie wpływu podwyżki stawek VAT oraz znacznych wzrostów cen żywności i energii z I połowy 2011 r., będzie oddziaływało w kierunku obniżenia inflacji na początku 2012 r" - dodano.
III KW DOBRY, ALE INFORMACJE WSKAZUJĄ NA SPOWOLNIENIE
RPP ocenia na podstawie danych makro, że wzrost PKB w III kwartale był zbliżony do tego z II kwartału, jednak dostępne informacje wskazują na możliwość spowolnienia aktywności gospodarczej.
"Napływające informacje dotyczące Polski - w tym korzystne dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz o sprzedaży detalicznej - wskazują, że w III kw. wzrost PKB był nadal relatywnie wysoki i prawdopodobnie zbliżony do odnotowanego w II kw. br" - napisano.
"Jednocześnie większość wskaźników koniunktury sygnalizuje możliwość pewnego obniżenia się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach, co związane jest w znacznym stopniu z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu u głównych partnerów handlowych Polski. Dane z sektora przedsiębiorstw wskazują na utrzymywanie się umiarkowanej dynamiki wynagrodzeń, przy jednoczesnym dalszym obniżaniu się zatrudnienia. Stopa bezrobocia pozostaje na podwyższonym poziomie. Rośnie akcja kredytowa dla przedsiębiorstw, utrzymuje się też relatywnie szybki wzrost kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych przy wciąż ujemnej rocznej dynamice kredytów konsumpcyjnych" - dodano. (PAP)
map/ ana/