Najstarsze firmy świata
Z powodu kryzysu każdego miesiąca setki małych i większych przedsiębiorstw bankrutuje i ogłasza upadłość. Są jednak i takie, którym niestraszne jest nie tylko obecne spowolnienie gospodarcze, ale też wielki kryzys lat 30., obie wojny światowe i wiele innych historycznych zawirowań na przestrzeni ostatnich... 1400 lat
Biorąc pod uwagę, że całkiem niedawno (w 1966 roku) świętowaliśmy tysiąclecie istnienia naszego kraju, fakt, że istnieją i wciąż działają firmy starsze niż Polska, robi piorunujące wrażenie. Na liście najstarszych firm świata, stworzonej w oparciu o blisko 80 publikacji i umieszczonej na en.wikipedia.org, znajdziemy 10 przedsiębiorstw, które powstały zanim nasz kraj przyjął chrzest.
Siedem z nich (w tym sześć pierwszych) to firmy działające w Japonii. Pozostałe trzy działają w Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii. Najstarsze polskie przedsiębiorstwo ujęte w zestawieniu to Kopalnia Soli Wieliczka, która powstała w1250 roku. Rzeczywiście, z połowy trzynastego wielu pochodzą najstarsze części kopalni, do których udało się dotrzeć. Jednak wiadomo, że Wieliczka jest znacznie starsza. W dokumencie, wydanym w 1044 r. przez Kazimierza Odnowiciela, kopalnia została wspomniana jako "Magnum sal alias Wieliczka“. W oparciu o tę właśnie datę Wieliczka została umieszczona jako 14 najstarsza firma świata w zestawieniu przygotowanym trzy lata temu przez Tokyo Shoko Research.
A co z najstarszymi firmami świata? Prawdziwym liderem w dziedzinie wiekowych przedsiębiorstw jest Japonia. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni od 578 do 2005 roku działała firma budowlana Kongō Gumi. Przedsiębiorstwo przez ponad 14 stuleci zarządzane było przez jedną rodzinę, pochodzący z Korei ród Kongo. Podobno jednego z jej członków do Japonii ściągnął książę Shotoku, by ten zbudował dla niego świątynię Shitennoji (Czterech Niebiańskich Strażników Buddy).
Polecamy: Leniwy jak Grek – prawda czy stereotyp?
Przez wieki swojej działalności firma koncentrowała się przede wszystkim na budownictwie sakralnym i pałacowym. Przez lata funkcjonowania przetrwała wiele kryzysów, najpoważniejszym okazał się ten z końca XX wieku. Kryzys na rynku nieruchomości i fakt iż spadła liczba zamówień na budowle sakralne, spowodowały, że Kongō Gumi, choć wciąż obracała wielkimi pieniędzmi i zatrudniała około 100 pracowników, na początku XXI wieku miała już około 350 mln dolarów długu. W 2006 roku firma została przejęta i weszła w skład grupy budowlanej Takamatsu.
Kolejne dwa przedsiębiorstwa o najdłuższym stażu to japońskie hotele, zbudowane na początku VIII wieku. Nisiyama Onsen Keiunkan powstał w prefekturze Yamanashi w 705 roku, a Hoshi Ryokan dwanaście lat później. Wg Księgi Rekordów Guinnessa Nisiyama Onsen Keiunkan jest najstarszym hotelem świata. Od czasu jego powstania był zarządzany przez 52 osoby.
Hotel Hoshi Ryokan został założony w 717 roku przez Garyo Hoshi'ego, buddyjskiego mnicha, którego do budowy hotelu skłoniła wizja ducha gór, który podobno opowiedział mu o leczniczym źródle znajdującym się u podnóża góry Hakusan. Pierwotnie więc hotel, który dziś może przyjąć jednocześnie około 450 gości, był uzdrowiskiem.
Studiując listę najstarszych przedsiębiorstw świata można zauważyć, że szczególnie długowieczne są właśnie hotele. W Japonii, poza wspomnianymi dwoma, istnieją jeszcze dwa powołane do życia przed 720 rokiem – Koman i Zengoro. Ciekawe czy któraś ze współcześnie zakładanych firm, przetrwa równie długo jak wspomniani rekordziści.
AD/JK