Trwa ładowanie...

Najtańsza oferta na blok w Turowie to prawie 3,09 mld zł

Oferta Shanghai Electric za 3,086 mld zł okazała się najtańsza w przetargu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto - poinformowały PAP dwa niezależne źródła obecne na otwarciu ofert.

Najtańsza oferta na blok w Turowie to prawie 3,09 mld złŹródło: Thinkstockphotos
d22jgw6
d22jgw6

Shanghai Electric zaproponował moc elektryczną bloku na poziomie 439,85 MWe, a sprawność bloku na poziomie 42,4 proc.

Druga pod względem wartości okazała się oferta konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu za 3,997 mld zł brutto, a najdroższa oferta Doosan Power Systems za 4,012 mld zł brutto.

Konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu zaproponowało moc elektryczną bloku 450 MWe, a sprawność bloku na poziomie 43,4 proc. Doosan Power Systems zaproponował odpowiednio 447,81 MWe, 43,25 proc.

d22jgw6

- Fakt, że najtańsza oferta jest wyższa od budżetu zamawiającego nie musi oznaczać, że przetarg zostanie unieważniony. W przetargach często celowo zaniża się budżet, żeby w razie potrzeby móc unieważnić postępowanie zgodnie z prawem, ale nie jest przesadzone, że w tym wypadku tak będzie - powiedziało PAP źródło zbliżone do sprawy.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w czerwcu ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto.

Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie terenu budowy, zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch, ruch próbny i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego wraz z instalacjami.

Blok opalany węglem brunatnym ma mieć 430-450 MWe mocy netto. Jego sprawność netto ma wynieść minimum 41,6 proc.

d22jgw6

Kryteria oceny ofert to cena ofertowa brutto (85 pkt.) i wskaźniki techniczne (15 pkt.).

Termin realizacji zamówienia określono na 56 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac.

Poprzedni przetarg na budowę bloku opalanego węglem brunatnym w Turowie został unieważniony z powodu otrzymania ofert z cenami przekraczającymi zdecydowanie budżet inwestora.

Konsorcjum Alstom Power zaproponowało wówczas cenę 4,722 mld zł brutto, a konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu złożyło ofertę z ceną 4,965 mld zł brutto. Obie oferty były wyższe niż budżet inwestora, który został określony na ok. 2,5 mld zł brutto.

d22jgw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22jgw6