Najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce mają Ukraińcy

Międzynarodowe migracje siły roboczej są codziennością w gospodarce światowej. Także w naszym kraju mamy przedstawicieli innych nacji, którzy przybywają, by podjąć pracę zarobkową. Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w całym 2012 roku wydano cudzoziemcom 39144 zezwoleń na pracę.

Najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce mają Ukraińcy

Pracują też na oświadczenia

Dużo więcej obcokrajowców pracuje w Polsce na podstawie oświadczeń składanych w urzędach pracy. W 2012 odnotowano 243,736 takich pracowników. Najwięcej, bo ponad 100 tys. to osoby w wieku 26-40 lat. W tym gronie zdecydowanie przeważają Ukraińcy (223671), a w dalszej kolejności są to Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie i Gruzini.

Szczególnie licznie cudzoziemcy przyjeżdżają w miesiącach wiosennych kiedy to ruszają różnego rodzaju pracę sezonowe. Podobnie jak w przypadku zezwoleń, największa ich liczba przybywa do województwa mazowieckiego. Tamtejsze urzędy odnotowały aż 130009 złożonych oświadczeń. W drugim na liście dolnośląskim było ich ponad trzy razy mniej.

Statystyki zezwoleń nie oddają wszystkiego

Całkowita liczba obcokrajowców pracujących w naszym kraju jest jednak jeszcze wyższa niż wskazują dane pochodzące z oficjalnych statystyk. Nie uwzględniają one bowiem osób podejmujących pracę nielegalnie.

Z analiz Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że zjawisko nielegalnej pracy cudzoziemców w Polsce towarzyszy w ostatnich latach tendencja zwyżkowa. Jeszcze w 2008 roku wykryto tylko 343 takie przypadki, podczas gdy 2010 przyniósł już 1011 zatrudnionych z pominięciem uzyskania zezwoleń bądź też na niewłaściwym stanowisku. Najwięcej, 168 przypadków wykryto w województwie dolnośląskim.

Sektory, w których odbywa się najczęściej praca "na czarno", nie są przypadkowe.

- Jeśli ktoś już pracuje nielegalnie lub nielegalnie przebywa na terenie Polski (a pamiętajmy, że jedno niekoniecznie wiąże się z drugim) to zapewne łatwiej mu podjąć zatrudnienie w mało eksponowanym zawodzie, w sektorze, w którym już istnieje względnie duża szara strefa – dodaje Joanna Nestorowicz - na przykład w usługach domowych, budowlanych, gastronomii czy w sektorze rolnym. Nierejestrowane zatrudnienie może dotyczyć zarówno pracodawców polskich, jak też mieć miejsce w firmach prowadzonych przez innych imigrantów.

Zatrudniasz nielegalnie – dużo ryzykujesz

Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, że zatrudnianie cudzoziemców wbrew obowiązującym przepisom nie opłaci im się na dłuższą metę. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czerwcu 2012 ustawę zaostrzającą sankcję wobec firmy łamiących przepisy. Jest ona elementem wdrażania dyrektywny unijnej mającej na celu zapobieżenie nielegalnej imigracji do krajów UE.

Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorca przyłapany na nielegalnym zatrudnianiu obywateli innych państw będzie miał roczny zakaz ubiegania się o tzw. zamówienia publiczne, a także brak możliwości uzyskania wsparcia ze środków unijnych. Jeśli zaś agencje pracy będą pomagać osobom przebywającym w Polsce nielegalnie to zostaną wykreślone z odpowiednich rejestrów.

Krzysztof Kołaski, AS, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (633)